Небостъргачите - предвестници на финансови кризи! Задава ли се такава в Китай?

 

Налице е нездравословна корелация между строителството на небостъргачи и последващите финансови кризи, твърдят от Barclays Capital. Според BBC, примери в това отношение могат да се намерят, като се започне още от времето на Голямата депресия, по време на която е построен Емпайър Стейт Билдинг и се стигне до най-високата сграда в света в момента – Бурж Халифа, построена малко преди Дубай почти да банкрутира.

От Barclays Capital твърдят, че в момента най-големият строител на небостъргачи е Китай. Индия също строи доста – 14 са в процес на строителство.

„Често най-високите сгради в света са просто еманация на един по-широк строителен бум на небостъргачи, отразяващ широко разпространена неправилна алокация на капитала и неизбежната икономическа корекция”, казват анализаторите на британската банка. Те отбелязват още, че построяването на първия небостъргач в света - Equitable Life building в Ню Йорк през 1873 година – съвпада с петгодишна рецесия. По-късно той е съборен през 1912 година.

Други примери включват Willis Tower в Чикаго от 1974 година, съвпадащ във времето с петролна криза и отказа на САЩ от връзката между долара и златото. Кулите Петронас в Малайзия, построени през 1997 година, съвпадат пък с Азиатската финансова криза.

Така разкритите връзки би трябвало да притесняват лондончани, които в момента виждат строителството на това, което ще бъде най-високата сграда в Западна Европа – Дъ Шард, с височина от 310 метра.

Дали Китай е балон? Инвеститорите трябва да имат в предвид, че в момента Китай строи 53% всички високи сгради в света. Кредитният бум, последвал глобалната финансова криза от 2008 година, натисна цените във втората най-голяма световна икономика нагоре.

В доклад на JPMorgan Chase се казва, че китайският пазар на имоти в големите градове може да падне с 20% като стойност в следващите 12 до 18 месеца.

В Индия милиардерът Мукеш Амбани си построи свой собствен небостъргач. 27-етажната семейна резиденция в Мумбай се счита за най-скъпия дом в света. Според местните вестници къщата се поддържа от 600 работници, а стойността й е над 1 млрд. долара.

Към днешна дата в Индия се намират само два от 276-те небостъргача с височина над 240 метра в света, но през следващите 5 години в страната ще бъдат завършени още 14 нови небостъргача, според данните на Barclays Capital.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10