Потокът от евтини тригодишни заеми от ЕЦБ е помогнал значително на банковата система в еврозоната и е подкрепил доверието в икономиката, която показва първи признаци на стабилизация. Това каза днес председателя на ЕЦБ.
Централата във Франкфурт остави днес лихвите без промяна, правейки пауза, за да прецени ефектите от предишните намаления и другите мерки, които предприе в края на миналата година и които вече започват да дават резултати в борбата с европейската дългова криза.
На пресконференцията след решението на ЕЦБ да остави лихвите без промяна на исторически ниските нива от 1%, председателя Варио Драги каза, че мащабната операция с тригодишните рефинансиращи сделки индикира, че нестандартните мерки са осигурили значително подобрение при финансирането на банките, а от тук са подкрепили финансовите условия и доверието сред инвеститорите.
За да подкрепи борбата с дълговата криза ЕЦБ отпусна на банките близо половин трилион евро под формата на много евтини заеми през декември и възнамерява да направи втори подобен ход през февруари. Според Драги колкото повече време минава толкова по-ясно става, че предприетите мерки са били ефективни и са предотвратили много по-сериозна кредитна криза.
Въпреки това банките остават без желание да отпускат заеми една на друга и действията на ЕЦБ наистина са помогнали на системата, но липсват доказателства, че парите са се влели в реалната икономика. При първият шанс за евтини 3-годишни заеми банките взеха рекордните 489 милиарда евро, но повечето от тези пари бяха върнати под формата на депозити в ЕЦБ.
Решението да се оставят лихвите без промяна, след намаленията през ноември и декември, което беше взето единодушно, съответства на предварителните прогнози на икономистите. Поради тази причина финансовите пазари не реагираха на новината.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..