Спад на БВП във Великобритания, икономиката е почти в рецесия

Британската икономика се прибилижи към рецесията през последните три месеца на 2011 година, след като производството се сви за първи път през последната година. Данните от днес вероятно ще увеличат очакванията, че АЦБ ще инжектира нови стимули в икономиката през следващия месец, още повече че председателят на банката Мервин Кинг вече предупреди, че предстои трудно възстановяване.

Според данните на Бюрото за национална статистика БВП е паднал с 0.2% през четвъртото тримесечие след растеж от 0.6% през третото. Резултатът е по-лош от предварителните прогнози за намаление от само 0.1%. Понижението е по-голямо и от очакванията на самата банка и независимото Бюро за бюджетна отговорност, което оценява фискалните планове на правителството дали са осъществими.

За цялата 2011 БВП е нараснал с 0.9%, по-малко от половината на покачването от 2010 година. На годишна база ръстът през четвъртото тримесечие е 0.8%. Тук промяната по-слабо си личи, тъй като преди една година беше налице силен спад на производството заради обилните снегове в страната.

Намалението на производството през четвъртото тримесечие идва след понижение на БВП в Германия с 0.25% и ако тенденцията във Великобритания се запази и през първото тримесечие, то това ще означава втора рецесия за последните 3 години. Тези развития увеличават шанса, че АЦБ ще одобри нови 50 милиарда паунда за увеличаване на паричната маса през февруари.   

Свиването е удар за консерваторите, които са изправени пред нарастваща критика от лейбъристите заради широко развяваната петгодишна програма на стриктни мерки. Лейбъристите обвиняват правителството, че се е фокусирало прекалено много около съкращенията на разходите, вместо да подпомага растежа като начин за редуциране на рекордния обществен дълг, който премина границата от 1 трилион паунда през декември.

Икономистите са разделени относно мнението дали икономиката ще се свие и в началото на 2012 година, но всички подчертават, че спадът би бил умерен в сравнение с рекордния от 7.1% при последната рецесия през 2008/2009.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10