България подкрепя проекта за нов фискален договор в Европа с условието, че страната ще се присъедини към целия договор, прилагайки частта за фискалната дисциплина след ратификация от парламента. А частта за конвергенция на икономиката, задължителна за страните от еврозоната -след влизането ни в еврозоната. Според финансовия министър Симеон Дянков този проектодоговор не води до данъчни промени, не води и до бюджетни тежести. Важно е да влезем сред първите държави, защото това ще донесе дивиденти за България, каза Дянков пред депутатите. Все още няма окончателен текст на проекта за договор, затова на заседанието в българското НС на трите комисии, които изслушват министър Дянков и министър Младенов, няма достатъчно яснота. Този проект ще бъде разглеждан в Брюксел следващата седмица. В петък, в пленарната зала българските депутати ще дискутират дали да дадат мандат на правителството да преговаря по европейския договор.
В репортажа на Добромир Видев можете да чуете още за заседанието в парламента. Можете да чуете и председателя на Комисията по външна политика и отбрана Доброслав Димитров и условията, които налагат депутатите.
Журналистът Светослав Терзиев коментира в предаването " Нещо повече", че на много от участниците в дебатите им е "тъмно" какво се случва изобщо с България. Още миналата година се загуби в игра на криеница, правителството се криеше и не обясняваше какви ангажименти поема, а сега се опитва да се отърве от това, което е обещало миналата година. Това, че в момента не сме членове на еврозоната, не означава да поемаме ангажименти, които да ни поставят в неблагоприятно положение, когато дойде време да влезем в еврозоната. Това са мини със закъснител, трябва да се има предвид, че това са финансови ангажименти и може да се окажат непосилни за нас, коментира Терзиев.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файлСлед четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..