Европейските лидери се събират, за да търсят съгласие по фискалния пакт

Държавните и правителствени ръководители на страните от Европейския Съюз се събират следобед в Брюксел на извънредно заседание, на което ще се търси съгласие по фискалния пакт за бюджетна дисциплина. На заседанието ще участват и премиерът Бойко Борисов.

В същото време в Белгия ще е в разгара си започналата снощи 24-часова генерална стачка срещу бюджетните ограничения, и властите в страната подготвят алтернативни варианти за безпрепятсвено пристигане на президентите и министър-председателите. 

Един от спорните въпроси преди днешния съвет е дали страните извън еврозоната, които са готови да се включат към фискалния пакт, ще получат статут на наблюдатели. Ако не им бъде дадена възможност да участват в планираните срещи на върха на еврозоната и вземането на решение, броят на правителствата, които ще са част от междуправителственото споразумение може да се окаже по-малък от 26-те, които през декември декларираха предварително съгласие.

В дневния ред са и мерки за увеличаване на заетостта, особено сред младите, както и за стимулиране на малкия и средния бизнес, повишаване на конкурентоспособността и общия пазар. По тези въпроси също се предвижда приемане на общ документ, но на следващата среща на високо ниво през март.
Има информация, че Франция и Германия се опитват да прокарат именно в него идеята си за данъчна хармонизация в евросъюза.

Пактът за финансова стабилност ще се отрази върху стабилизирането на цялата европейска икономика, а България все повече се интегрира в тази икономика и това пряко се отразява върху всички аспекти на икономическата дейност в България, но най-вече върху износа и инвестициите. Ние сме силно заинтересовани от успеха на тези усилия, коментира в предаването "Преди всички" председателят на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски.

При днешната среща на върха са възможни и логистични проблеми, заради транспортната блокада в Брюксел. Службата за контрол на въздушния трафик обяви, че няма да стачкува, но няма гаранции, че европейските лидери ще могат да кацнат в Брюксел заради протестите на други летищни служби, които доведоха до нарушение на трафика. Белгийските власти са готови при нужда да мобилизират военни авиодиспечери да пренасочват ВИП самолетите към резервни летища и да превозват пасажерите им до Брюксел с военни хеликоптери и автомобили. Засега няма информация дали синдикатите ще приложат тактиката си от предишни протести- да блокират магистралите по входните точки към столицата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10