Одобрихме, но с резерви, документ за финансова дисциплина в ЕС

Чувствителната за България тема за координация на данъчните политики отново намери място в заключителен документ на финансовите министри от Евросъюза. Той е бил одобрен в Брюксел от държавите, участващи в пакта "Евро плюс", сред които е и страната ни. По информация на "Хоризонт” България е направила специална декларация към текста с цел да защити независимата си данъчна политика.

Одобреният от финансовите министри документ потвърждава намеренията им за фискална консолидация и структурни реформи, както и за укрепване на конкурентоспособността и увеличаване на заетостта.

Новият елемент е, че "Евро-плюс" вече се обвързва със задължителния за всички страни-членки икономически семестър, който предвижда преглед и оценка на макроикономическите им параметри и фискалните им намерения. Така изпълнението на ангажиментите по пакта вече ще трябва да е част от семестъра и съответно от националните програми на отделните държави, за да може Еврокомисията и Съветът да наблюдават и оценяват как се спазват поетите задължения. Оценката ще се прави през юни  в рамките на Европейския семестър.

Документът предвижда и продължаване на дискусиите за данъчната координация, заложена в "Евро-плюс", като според него особено внимание трябва да бъде отделено на това как данъчната политика може да допринесе за икономическата координация.

Финансовият министър Симеон Дянков не коментира решението и отпътува от Брюксел преди края на заседанието. След това България е била представлявана от посланик Бойко Коцев, като е била депозирана специална декларация към текста за данъчната координация. В нея се посочва, че за страната ни дискусиите по темата са с обхват "обмяна на добри практики и борба с измамите и избягването на данъци", но че техният размер, както предвижда и Лисабонският договор, остава изцяло национално правомощие и отговорност.

България е изразила резерви и към представения преди дни от Европейската комисия доклад по механизма за ранно предупреждение, който подреди страната ни сред общо 12 държави, застрашени от макроикономически дисбаланси. Други страни също са имали забележки към данните и методиката за оценка на риска, затова детайлните дискусии по тази тема са отложени за следващия Съвет на финансовите министри през март.

По публикацията работи: Диана Чепишева - кор. на БНР в Брюксел

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10