Покачване на фабричните поръчки в Италия доведе през декември до растеж и на индустриалното търсене в еврозоната с повече от очакваното спрямо предишния месец. Това е последния от многото сигнали, че икономиката се стабилизира на ниски нива.
Фабричните поръчки в 17-те страни, които споделят еврото, се повишиха с 1.9% за месеца. Прогнозите бяха за ръст от 0.7% през декември.
Без волатилните поръчки на самолети, влакове и тежко транспортно оборудване, индустриалните нови поръчки напреднаха с 2.5% спрямо ноември.
В Италия новите поръчки на фабрични изделия нараснаха с 8% през декември и компенсират спада от 0.7% във Франция и намалението от 1.2% в Испания.
След срива на бизнес доверието през миналата година, което се дължеше на дълговата криза в еврозоната, инвеститори, компании и акционери са по-оптимистично настроени, че европейския блок може да разреши проблемите си.
Въпреки вероятната рецесия в еврозоната през тази година, мнозина икономисти са на мнение, че най-лошото е минало и че икономическата активност ще нарасне през втората половина на годината. Възможен сигнал в тази посока е, че новите поръчки на капиталови стоки, машини които да произвеждат други стоки, са нараснали с 4.2% през декември спрямо ноември.
Слабата европейска икономика обаче много добре си личи от слабите данни на годишна основа. Индустриалните поръчки спаднаха с 1.7% през декември спрямо същия перио година по-рано, а търсенето във Франция се срина с 5.2% спрямо декември 2010 година.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..