САЩ и ЕС обмислят по-широко търговско споразумение

САЩ и ЕС сериозно обмислят да стартират разговори за споразумение за свободна търговия, което да покрива всички бизнес сектори, в това число селското стопанство, което е традиционен източник на разногласия между двете страни.

Съединените щати и 27 държави на ЕС вече имат най-голямото икономическо сътрудничество в света. Двустранната търговия между тях беше около 640 милиарда долара през 2011, а инвестициите на американски и европейски компании в другата икономика са общо около 2.7 трилиона долара.

Изправени пред перспективите за доста години на слаб растеж, докато други като Китай, Бразилия и Индия галопират напред, американските и европейските лидери създадоха през ноември работна група на високо ниво, която да изследва възможностите за трансатлантическо партньорство, което може да обедини още повече икономиките и да създаде нови работни места. Работната група е ръководена от представителя на министерството на търговията в САЩ Рон Кирк и отговарящия за търговията в Европейската комисия Карел де Гухт. На Кирк и Де Гухт беше възложено да създадат първоначален доклад до юни и финални препоръки до края на годината. Коалиция от бизнес групи от двете страни на Атлантика е нетърпелива всичко това да се развие и по-бързо. Тя призова президента на САЩ Барак Обама и европейските му колеги, председателя на Съвета на Европа Херман Ван Ромпи и на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу да се ангажират с ускорено стартиране на преговори за обстойна трансантлантическа търговия, инвестиции и регулаторна дейност.

Бизнес групите, които включват американската търговска камара и Бизнес Европа, ще притискат за изявление, когато Обама домакинства на лидерите от Г-8 на среща в Кемп Дейвид на 19 и 20 май.

Ако двете страни не могат да се споразумеят за обстоен пакт, надеждите са за поне по-ограничен план, при който да се намалят търговските бариери.

Междувременно американските земеделски организации, които от доста време се оплакват от бариерите на европейския пазар, се опасяват, че земеделието ще бъде оставено настрана, при какъвто и да е бъдещ американско-европейски икономически договор.

Коалиция от 40 американски земеделски групи подтикна Белия дом да настоява за преговори с ЕС, които да бъдат рамкирани като „едно цяло споразумение“, което означава да няма финално споразумение, ако не са разрешени всички спорни въпроси на масата на преговорите. Миналия месец в писмо до Обама те отхвърлиха аргументите на някои бизнес групи, че достигането на споразумение за селското стопанство с ЕС може да се окаже трудно и рискува достигането на по-широк търговски пакт.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10