Индустриалното производство в еврозоната нарасна през май, но остава слабо

Индустриалното производство в еврозоната е нараснало през май, но не достатъчно, за да компенсира спадовете по-рано през годината. В същото време производството във Франция и Холандия намаля, което е последният сигнал, че европейската дългова криза вреди също и на северните европейски икономики.

Индустриалното производство в 17-те държави, използващи единната валута, нарасна с 0.6% през май спрямо нивата през април. Данните на Евростат надминаха предварителните прогнози на икономистите, които предвиждаха липса на растеж.

Евростат обаче ревизира надолу стойностите за април от 0.8% спад до 1.1% спад, което е най-голямото понижение през тази година и доказва слабото търсене на стоки в страдащата вече две години и половина от кризата еврозона.

Индустриалното производство във Франция спадна с 2.1% през май, което е втората най-лоша стойност след потъването от 3.2% в Словения.  Производството в Холандия също спадна, но с 1.6%. Там очакванията са икономиката да се свие с 0.9% през тази година. Ако тази прогноза на Европейската комисия се сбъдне, това ще е най-зле представилата се северна европейска икономика.

Спад на енергийното производство в цялата еврозона с 2.3% през май след растежа от 5.3% през април изглежда обяснява малкото покачване на цялото производство, в което повишения отбелязаха потребителските и капиталовите стоки като машини, които на свои ред се използват за производството на други стоки.

Перспективите са много лоши по-специално пред Франция, където производителят "Пежо-Ситроен4 оповести във вторник, че ще съкрати 8 000 души и ще затвори завод, тъй като изпитва затруднения в борбата с нарастващите загуби.

Германия, най-голямата европейска икономика, показа най-голяма устойчивост в дълговата криза. Там индустриалното производство отчете повишение от 1.5% през май, но и това не компенсира намалението от 2% през април. В Италия положението е подобно с растеж от 0.8% през май след спад от 2% през април.

Ирландия, за която еврозоната полага неимоверни усилия да покаже като успешен модел след спасителните заеми за Дъблин през 2010 година, реализира трети пореден месец от силно увеличение. Последното покачване на индустриалното производство в страната е 1.4%.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10