Европейската централна банка е единна в решителността си да запази общата европейска валута, подчерта нейният президент Марио Драги. Одобрението да бъде направено каквото трябва, за да бъде запазено еврото като стабилна валута, беше единодушно, обясни той на пресконференция във Франкфурт. Еврото е необратимо, подчерта Драги и обясни, че спекулативни сделки на финансовите пазари, насочени срещу оцеляването на еврото, водят до неприемливо високи лихви за заемите на правителствата. По думите му обаче германската централна банка има резерви за закупуването на държавни ценни книжа като начин за справяне с кризата в еврозоната.
Драги настоя също за продължаване на фискалните реформи в еврозоната.
Беше постигнат значителен напредък с фискалната консолидация през последните години, но допълнителни, решителни и спешни мерки трябва да бъдат предприети за подобряване на конкурентноспособността. От 2009 до 2011 година държавите-членки на еврозоната усреднено са намалили съотношението на дефицита към брутния вътрешен продукт с 2,3 процентни пункта, каза Драги.
Президентът на банката обясни също, че бъдещият спасителен фонд за еврозоната не може да се приема за банка, която ще може да заема пари от ЕЦБ, за да помага на задлъжнели страни.
Драги обяви също, че банката е готова да се намеси на фондовите пазари, за да намали лихвите за заемите на страдащи от дългови проблеми страни като Испания и Италия. Европейската централна банка може да предприеме преки операции на отворените пазари с размер, адекватен, за да постигне целта си, допълни президентът. По думите му, подробностите за операциите ще бъдат уточнени през следващите седмици.
Драги каза също, че засега не се обсъжда идеята за намаляване на лихвата, която търговските банки печелят при депозиране на пари в Европейската централна банка, до под нула процента.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..