Английската централна банка няма нужда да бърза с нови стимули

Английската икономика едва ще отчете растеж през тази година и може да пострада повече, отколкото се очаква от дълговата криза в еврозоната. Това мнение изказа днес Английската централна банка, но не даде индикации, че ще бърза да излива нови стимули в икономиката.

АЦБ поднови покупките на активи миналия месец, стартирайки четиримесечна програма за 50 милиарда паунда, които ще бъдат напечатани и използвани за ограничаване на разходите по заемане и за изливане на свежи пари в икономиката.

След това данните показаха, че рецесията на Острова се е задълбочила и няма сигнали за по-голяма активност през юли или ръст от провеждащите се в страната олимпийски игри.

Великобритания се намира отново в рецесия, докато правителството съкращава разходите, Европа оказва негативно влияние, както и лошото време и еднократни негативни фактори, включващи допълнителния ден почивка по случай Диамантения юбилей на кралицата.

Страната не се е възстановила от финансовата криза и голяма част от населението е по-зле, докато в същото време правителството повишава данъците и намалява разходите си, за да намали бюджетния дефицит. Междувременно нарастващите цени надминават слабия ръст на заплатите и понижават стандарта на живот.

Ако АЦБ реши да окаже допълнителна помощ, то според нейния председател Кинг това ще стане посредством печатане на пари, а не чрез намаление на лихвите, които вече са на рекордно ниските 0.5%.

В тримесечния доклад за инфлацията банката прогнозира ръст след две години от около 2%, което е рязка ревизия надолу от прогнозата за 2.7%, направена преди само три месеца. В новата прогноза е включена възможността факторите, които водят до слабост на растежа, да продължат по-дълго заради финансовата криза.

АЦБ понижи прогнозите си за инфлацията през тази година, но не промени оценките си за средносрочната инфлация. Това означава, че рисковете са балансирани и че няма нужда от спешни действия в момента.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10