Бундесбанк е против закупуването на облигации на задлъжнелите държави от еврозоната

Плановете на председателя на Европейската централна банка Марио Драги за закупуване на облигации на задлъжнелите държави от еврозоната се натъкнаха на острата съпротива на една от най-влиятелните банки в съюза - Бундесбанк. Изкупуването на облигации прилича твърде много на държавно финансиране чрез печатане на пари, предупреди главният банкер на Германия Йенс Вайдман. С такива мерки само се натоварват данъкоплатците на останалите държави в еврозоната, смята той.

Вайдман предупреди, че се поставя под риск независимостта на националните банки и призова политиката да не избягва тази тема и да не прехвърля проблема към банкерите. В една демократична държава дали да бъдат поемани чужди дългове и рискове трябва да решава парламентът, а не централната банка, посочва той.

С думите си Йенс Вайдман официално се опълчи срещу плановете на директора на Европейската централна банка Марио Драги. Според информация на "Шпигел" плановете на Драги са оспорвани дори и в самата европейска банка. Северноевропейските държави пледират за нейна намеса единствено в случаи, когато лихвите на засегнатите страни буквално експлодират. Испания и Италия пък се борят за помощ от централната банка без всякакви ограничения.

По публикацията работи: Капка Тодорова - кор. на в. "24 часа" в Германия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10