Какво да очакваме през следващата седмица

След като по всичко изглежда, че управляващите осъзнаха, че облагането на капиталовите печалби от акции на публични компании ще бъде огромна икономическа грешка със символични фискални ефекти, търговията на БФБ започна да се активизира след миналия смразяващ понеделник, в който родният капиталов пазар почти спря. Тази седмица вероятно ще предложи нови емоции на играчите на Българска фондова борса – най-вече по линия на финансовите отчети на компаниите за деветмесечието. Актуални ще останат позициите на дивидентните компании, особено дружествата, инвестиращи в земеделска земя и други добри имоти. Интересна търговия ще предложат и поименните компенсационни бонове, където в центъра на вниманието е заявката на земеделския министър за нов търг за държавна земя. Любопитно ще бъде и как ще се развие опитът на акциите на Химимпорт и Централна кооперативна банка да се измъкнат от негативната спирала, в която попаднаха през последните месеци.

Несъмнено част от вниманието на спекуланти и инвеститори ще се насочи към старта на приватизацията на държавното участие в компаниите от групата ЧЕЗ, която започва следващия понеделник. В следващите дни трябва да бъдат обявени минималните цени, а борсовите играчи да направят своите анализи и да преценят дали да се възползват от тази инвестиционна възможност.

От календара на Националния статистически институт в понеделник ни очакват различни данни за държавните финанси – като постъпления от данъци и осигуровки за 2011 година,  както и нефинансови сметки и основни макроикономически показатели към полугодието на настоящата година. Във вторник ще очакваме данните за пазарните цени на жилищата у нас, а в петък ще бъде публикувана информация за пътуванията на българи в чужбина и посещенията на чужденци у нас към септември тази година.

Богат е и календарът на БНБ, откъдето в понеделник очакваме данни за международните резерви и ликвидност във валута на страната към септември, както и тримесечните финансови сметки на държавното управление за полугодието. Във вторник ще бъдат публикувани парична статистика за септември, както и брутен външен дълг към август месец, а за четвъртък остава лихвената статистика за септември, така актуална тема в момента покрай обсъжданията на новия данък върху лихвите по депозити на граждани.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10