О. Винаров: "Топлофикация"- София е на печалба 21 млн. заради надутите от ДКЕВР цени

Снимка: БГНЕС

Енергийни експерти коментираха в "Преди всички" принципите на разпределяне и заплащане на енергията по повод актуални събития от последните дни - проверките на сметките за парно в София и смяната на шефа на ДКЕВР Ангел Семерджиев.

Навсякъде по света получателят на енергията е етажната собственост, подчерта в интервюто на Таня Милушева Валентин Терзийски, заместник–председател на Асоциацията на топлофикационните дружества.

За да има устойчиво развитие на икономиката, тя трябва да се гледа в нейната цялост. Всеки потребител в България ще следва правилата на зелената енергия. В цените на стоки и услуги ще влиза такса за вредни емисии и парникови газове. Въпрос на ефективно управление е този ресурс да бъде насочен в полза на цялата икономика и потребителите, които са си платили за това. Трябва да се гарантира по-ефективно потребление. Прокламираме в стратегията спазването на пазарния принцип. Преценката е на този, който заплаща – на крайния потребител.

От 1-ви януари влизат нови, по-ниски цени. Проверката се прави лесно и бързо. Трима души минават през стоте абонатни станции, обясни Огнян Винаров, експерт в ДКЕВР.

Тази проверка трябва да се направи веднага. Софийската "Топлофикация" изостава по отношение на инвестициите. 553 милиона и 720 хиляди са приходите на Софийската "Топлофикация". Тя е на печалба 21 млн. въз основа на цените, които ДКЕВР надува, уточни О. Винаров.

Атанас Георгиев, преподавател в СУ "Климент Охридски", каза по повод изискванията на ЕК към България:

Можем да покажем изпълнение на третия либерализационен пакет и да избегнем глобите. За това се иска консенсус. Трябва да гледаме и още по-напред – към изискванията от следващия момент. Българинът ще спечели доста неща – либерализацията не означава непременно по-високи или по-ниски цени. Инфлационен процес ще имаме винаги. Когато се повишават цени в световен мащаб, не можем да очакваме да бъдем остров. Либерализацията ще донесе пазарно определяне на цените на електроенергията и природния газ. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10