Без изненади от днешното заседание на Английската централна банка

Снимка: Архив
Английската централна банка остави без промяна основната британска лихва в рекордното дъно от 0.5%, като запази непроменен и размера на програмата за покупки на британски ценни книжа в размер на 375 млрд.паунда.

От банката заявиха, че все още виждат бавно, но относително стабилно възстановяване на икономиката на Великобритания. Но отново подчертаха, че рисковете за бъдещото икономическо развитие остават в низходяща посока с оглед продължаващите опасения, че възстановяването може да бъде усложнено от проблеми в еврозоната и в световен план.

Днешното решение на АЦБ беше очаквано от участниците на финансовите пазари, като техният по-голям интерес беше провокиран от показанията на бъдещия нов президента на банката Марк Карни пред финансовата комисия на британския парламент.

От една страна г-н Карни заяви, че няма да има значителни промени в настоящата рамка на паричната политика на АЦБ след като той поеме управлението на банката през лятото. Но от друга страна, все още настоящият шеф на Канадската централна банка посочи, че слабостта в британската икономика може да даде основание за значителни стимулиращи мерки за известен период от време. "За да се постигне по-добър път за икономиката след време, централната банка може би е необходимо да се ангажира със запазване на настоящата силно стимулираща своя политика (политиката на рекордно ниски лихви и продължаващи покупки на британски държавни облигации) дори след като икономиката и евентуално инфлацията, започнат да набират сила", посочи Карни. Но той също така каза, че големи по размер покупки на държавни дългови книжа може да "окуражи прекомерен риск-апетит сред финансовите инвеститори, да разруши функционалността на суверенните дългови пазари и да доведе до повишение на уязвимостта на финансовия сектор".

Тези смесени коментари на бъдещия нов шеф на АЦБ провокира и двупосочно движение на британската валута на международните валутни пазари. Първоначално, британската лира отскочи от 5 месечното дъно достигната по-рано тази седмица в 1.5630 долара към 1.5767 двудневен връх, преди да последва връщане обратно към 1.5700 нивото.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10