Франция пред дилема за бъдещето на ядрената си енергетика

Снимка: ЕПА / БГНЕС
 

След като Франция десетилетия наред се радваше на една от най-евтините цени на електроенергия в света, благодарение на своите 58 ядрени реактори, днес конкурентното предимство на френската икономика е заличено от ниската цена на енергията в САЩ и Германия. Предимството на САЩ се дължи на ниските цени на енергията получавана след добиване на шистов газ, а Германия дава на бизнеса фискални паузи на разходите за електроенергия, благодарение на совите модерни електроцентрали от възобновяеми източници и по-евтината цена на шистовия газ внасян от САЩ.

Франция е  най-зависимита държава от атомната енергия в света, а за да подържа своите реактори ще се нуждае от милиарди евро за ремонт на остаряващите си ядрени мощности. Франция е нетен вносител на енергия от Германия за всеки месец през 2012 г.

Френският президент Франсоа Оланд обеща да намали зависимостта на икономиката от ядрената енергивя през следващото десетилетие, чрез насърчаване на инвестициите във възобновяеми енергийни източници, като вятърна и слънчева енергия, което от своя страна предизвика недоволвството на бизнеса, поради очакваното поскъпване на енергията. Представители на бизнеса заявиха, че желаят отмяна на забраната за добив на шистов газ във Франция.

Очаква се през месец ноември тази година да се определи визията за бъдещето на френската енергетика.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10