Бундесбанк: Няма сигнали, че еврото е значително надценено

Снимка: ЕПА / БГНЕС
Няма индикации, че еврото е надценено значително, заяви снощи президентът на Бундесбанк (Немската централна банка) и член на ЕЦБ Йенс Вейдман.

Той предупреди, че всякакви директни усилия от страна на паричната политика на ЕЦБ ще отслаби еврото и може да повиши инфлацията. Според него, Европейската централна банка вече е направила много и дори е надвишила значително своя мандат (бел.р. Основният мандат на ЕЦБ е политика целяща запазване на ценовата стабилност в Еврозоната).

В своя лекция във Фрайбург,Германия, Вейдман посочи, че независимо от факта, че показателите не сигнализират за значително надценяване, въпреки неотдавнашното поскъпване на еврото, политиците трябва да се придържат към своята основна роля. Твърдейки, че историята е показала, че конкурентната девалвация води единствено до още по-голяма девалвация, той се изказа против призивите за валутна интервенция от страна на централните банки.

Разбира се, развитията на валутните курсове се  взимат предвид при решенията за бъдещата парична политика, доколкото те влияят върху динамиката на цените. Но политика на обменните курсове насочена към отслабване на еврото в крайна сметка ще доведе до по-висока инфлация, отбеляза президентът на Бундесбанк.

За да се преодолее кризата, Вейдман призова политиците или да приемат цялостен фискален съюз с участието на интервенционни правомощия по отношение на бюджетите на държавите-членки, ако не бъдат спазвани фискалните правила, или да се обмисли възможността за връщане към правилата от Маастрихт, които не включват възможността за спасителна финансова помощ за страните изпаднали в беда.

Визирайки френските призиви за регулиране на нивата на еврото, Вейдман потвърди официалната немска позиция, че не е необходимо каквато и да е интервенция целяща ограничаване на поскъпването на единната европейска валута.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10