Пресконференция на президента на ЕЦБ Марио Драги в Москва

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На съвместна пресконференция с шефа на Руската централна банка Игнатиев, президентът на ЕЦБ Марио Драги заяви, че настоящото "валутно бръщолевене" е неуместно, безплодно и саморазрушително.

Той отново подчерта, че мандатът на ЕЦБ е да запази средносрочната ценова стабилност. Според него, валутният курс не е политическа цел, но е важен за икономическия растеж и ценовата стабилност.

"Супер Марио" посочи, че номиналните и реалните валутни курсове на еврото са около техните дългосрочни средни стойности. Той отказа да коментира очакваното съвместно изявление на Г-20 след края на започващата днес двудневна среща на финансовите министри и централни банкери в Москва.

Шефът на ЕЦБ не вижда в настоящия момент риск от дефлация в Еврозоната и подчерта, че настоящите лихвени нива в региона всъщност са "много ниски". Според него, серията индикатори на финансовите пазари показват, че положението се нормализира.

Той отново подчерта, че паричната и лихвена политика на ЕЦБ остава стимулираща (политика на ниски лихви и парични мерки, които да стимулират икономиката). Ще продължим да предлагаме на търговските банки пълния обем поискана от тях парична ликвидност чрез операциите на ЕЦБ по рефинансиране на банките, обеща шефът на централната банка.

Марио Драги призна, че икономическите данни от Еврозоната са по-негативни от очакванията. Той визира оповестените вчера данни за БВП в региона, които показаха, че икономическата рецесия в края на 2012г. се е задълбочила по-силно от очакванията. За периода октомври-декември, БВП на Еврозоната отбеляза понижение с 0,6% на тримесечна база - най-солиден спад от началото на 2009г. насам.

От друга страна, ние виждаме нарастващи сигнали за стабилизиране на икономическата активност, макар и все още в ниските нива, посочи той.

Шефът на ЕЦБ отбеляза, че провеждането на структурните реформи е ключа за разкриване на нови работни места. Според него не би било позитивно да се стимулира вътрешното потребление чрез ново задълбочаване на бюджетния дефицит (чрез ново повишение на държавните разходи за сметка на приходите).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10