Спад на еврото и паунда спрямо йената и долара, златото с шест седмично дъно, а европейските акции без посока преди Г-20

Снимка: Архив

В началото на днешната европейска търговия имаше опит за отскок на еврото на валутния пазар. Това стана факт като реакция на изказването на президента на Бундесбанк и представител на ЕЦБ Йенс Вейдман, че еврото не изглежда "сериозно надценено" и че централната банка не би понижила лихвите въз основна на поскъпващата единна европейска валута.

Еврото за кратко успя да отскочи до 1,3395 долара и малко над 124,00 йени. Но от тези по-високи нива последваха нови негови продажби от страна на играчи с "реални пари" и от инвеститори от Близкия Изток. С оглед стартиращата днес важна среща на финансовите министри и централни банкери на страните от Г-20, търговците предпочитат да продължат да закриват своите дълги позиции в евро, отворени при неговото рязко поскъпване преди време.

Еврото проби под вчерашното  дъно от 1,3315 долара и сега тества ново  триседмично дъно около 1,3300 нивото. Единната европейска валута загуби позиции и спрямо йената, падайки към двуседмично дъно под 123,00 нивото. Изглежда "информацията", че Тоширо Муто може да бъде поеме управлението на Японската централна банка даде повод за поредното покриване на къси позиции в йени преди старта на срещата на Г-20 в Москва. Пазарите гледат на Муто като на по-балансиран финансист, който не изповядва прекалено агресивната стимулираща политика (и политика на изкуствена обезценка на йената) провеждана от новото японско правителство на премиера Асо.

Негативно влияние върху еврото продължава да оказват и вчерашните слаби европейски данни, показващи задълбочаване на икономическата рецесия в Еврозоната в края на 2012г.

Сега еврото опитва известна стабилизация в по-ниските нива на търговия, след като президентът на ЕЦБ Марио Драги отново не изрази притеснения от настоящия негов обменен курс и отново подчерта, че банката няма намерение да се намесва на валутния пазар.

Днешният ден е белязан и от подновени разпродажби на британската валута след разочароващите данни за продажбите на дребно на Острова, тъй като те рязко понижиха надеждите, че икономиката на Великобритания ще успее да се върне на пътя на растеж през първото тримесечие на годината. Британската лира се свлече до седем месечно дъно от 1,5461 долара.

Напрежението преди началото на срещата на Г-20 се отрази и на европейските пазари на акциите, където основните фондови индекси се колебаят между слаби загуби и печалби.

Златото падна за кратко до ново шест седмично дъно малко под 1625 долара за тройунция, а фючърсите на американския лек суров петрол са на загуба с 0,4%, връщайки под 97 долара за барел.

Движенията на глобалните финансови пазари остават подвластни най-вече на "подгряващата" риторика на официалните представители, които ще участват на срещата на Г-20 в Москва. Досегашната серия изказвания предполагат, че Япония няма да бъде сериозно критикувана за провежданата от нея агресивна политика в подкрепа на японската икономика - политика, в резултат на която през последните месеци имаше рязка обезценка на йената на валутния пазар, довело до опасения за стартиране на глобална „валутна война“.

Сега инвеститорите насочват своето внимание към икономическите показатели от САЩ с акцент върху данните за индустриалното производство, преди те да бъдат напълно "погълнати" от новините идващи от срещата на Г-20 в Москва.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27