Напрежението на финансовите пазари отслабна значително от лятото на миналата година насам, но е твърде рано да се каже, че кризата в Еврозоната е преминала, заяви Андреас Домберт от Бундесбанк (Централната банка на Германия).
Несигурността на финансовите пазари припламва от време на време, посочи Домберт в своя реч, която ще представи по-късно днес в Хамбург. Това се дължи на притеснения, свързани с икономическите и политически развития в страните, намиращи се в криза. Според мен е твърде рано да се каже, че вече всичко е по-ясно, предупреди той.
Домберт каза, че страните-членки на Еврозоната трябва да продължат да прилагат необходимите структурни реформи и мерки по бюджетната консолидация. Необходимо е банките да продължат да изчистват своите финансови баланси и да засилват доходността си. На институционно ниво е необходим напредък на Европейския банков съюз, допълни той.
Според него извънредните мерки в паричната политика на ЕЦБ не могат да бъдат заместител на необходимата консолидация на държавните бюджети и на структурните реформи. Докато ниските лихви и изобилната парична ликвидност облекчават влиянието от суверенната дългова криза, съществуват рискове, че ниските лихвени нива - колкото по-дълго време останат в сила - ще допринесат за подновяване на преувеличаването на цените на активите, предупреди Домберт.
Гледайки напред, трябва да се следи дали възникват опасности за стабилността в настоящата среда на ниски лихви. Жилищният пазар трябва да се следи непрекъснато, въпреки че не може със сигурност да се говори за раздуване на жилищните цени, що се отнася за Германия, заяви представителят на Бундесбанк. Но ние трябва да бъде бдителни и да държим под око поведението на финансовите институции и домакинствата, допълни Домберт.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..