S&Poor's потвърди "АА-" рейтинга на Япония с "негативни перспективи"

Снимка: Архив

Кредитната агенция S&Poor's потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на Япония в "АА-", като в същото време запази и "негативни перспективи" за възможно негово понижение в бъдеще. Така агенцията запазва японския рейтинг с три пункта под топ нивото от "ААА".

Агенцията остава предпазлива относно политиката на новия японски премиер Шинзо Абе да стимулира икономическия растеж и да сложи край на дефлацията в страната. Според агенцията ще отнеме време да се установи дали настоящата политика на новото японско правителство ще бъде ефективна.

S&Poor's посочи, че в крайна сметка мерките биха могли да доведат до подновяване на инфлацията в японската икономика, но публичните финанси ще останат слаби, дори когато правителството изпълни планираното повишение с 5% на данъка върху продажбите. Позицията на баланса на плащанията на Япония е все още силна, тъй като страната е най-големият в света нетен външен кредитор и нейните валутни резерви са вторите по големина след тези на Китай, посочва кредитната агенция. Но японската външна позиция е отслабнала в известна степен с оглед вноса на повече енергия поради затворените ядрени електроцентрали.

S&Poor's каза, че фискалният бюджетен дефицит на Япония вероятно ще остане около 10% от брутния вътрешен продукт за новата фискална година, стартираща на 1-ви април, и това показа, че публичните финанси ще останат слаби.

Кредитната агенция обяви, че може да понижи рейтинга на Япония, ако прецени, че правителствената политика да се сложи край на дефлацията не се окаже ефективна или ако се увеличават реалните разходи за финансиране на правителството.

От друга страна, ако политиката на кабинета на Абе успешно подпомогне икономическия растеж и успее да повиши приходите от данъци, суверенният рейтинг на Япония може да стабилизира с течение на годината ("негативните" перспективи пред рейтинга да бъдат променени на "стабилни"), се казва в днешното изявление на S&Poor's.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10