Рекорден търговски дефицит в Япония през януари

Търговският дефицит на Япония се разшири до рекордно ниво през януари, тъй като енергийният внос се повиши доста солидно и това подчертава един от рисковете при опитите на японските власти да съживят икономиката на страната чрез мерки, които обаче водят до отслабване на местната валута.

През януари Япония регистрира рекорден търговски дефицит в размер на 1,629 трлн. йени спрямо дефицит за 1,481 трлн. йени преди година (януари 2011г.) и при прогнози за по-умерен дефицит от 1.38 трлн. йени. Така третата по сила икономика в света отчита търговски дефицит за седми пореден месец. Основна причина за рекордният дефицит е силното повишение на японския внос с 7,3% спрямо януари преди година (при прогнози за повишение на вноса с 1,6%), тъй като се налага Япония да внася повече горива и енергия, за да компенсира енергийния си недостиг от затворените ядрени електроцентрали и то при по-евтина йена, което оскъпява вноса.

Позитивен факт обаче е ръста на японския износ през януари с 6,4% на годишна база при прогнози за повишение с 5,6%, като това е първото повишение на износа от осем месеца насам. 

Износът на Япония към Азия през януари се повишава с 8,4% (първо повишение от 8 месеца насам), а към Китай с 3,0% (също първо повишение от 8 месеца). Японският износ към САЩ в началото на година отчита силно повишение от 10,9% (нов знак за възстановяването на американската икономика), а износът към Европейския съюз отбелязва спад с 4,5% - понижение за 16-и пореден месец и пореден сигнал за икономическата рецесия на Стария континент.

Днешните данни като цяло са смесени - от една страна Япония е с рекорден търговски дефицит в началото на годината, но от друга страна повишението на износа е позитивен сигнал, както за евентуално постепенно възстановяване на японската икономика (която по принцип е експортно-ориентирана), така и за продължаващото икономическо възстановяване на двете водещи световни икономики –  САЩ и Китай.

Тези данни първоначално оказаха слабо негативно влияние върху японската валута в началото на днешната азиатска търговия, като американският долар отскочи към 93,82 йени, а еврото към 125,90 нивото. Но към края на азиатската и началото на днешната европейска търговия последва известно засилване на йената след коментарите на японския премиер Абе, че намалява необходимостта да се обмисли вариант за покупки на чуждестранни държавни облигации. Това доведе до спад на американския долар към ново дъно за настоящата седмица от 93,12 йени и на еврото към часово дъно за деня от 124,90 йени.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10