Кредитната агенция Мудис обяви в петък късно вечерта, че понижава дългосрочния първокласен "ААА" суверен кредитен рейтинг на Великобритания с една степен до нивото "Аа1", определяйки и "стабилни перспективи" пред новия по-нисък рейтинг.
Това е първото в историята понижение на най-високия кредитен рейтинг на Великобритания от страна на водеща кредитна агенция. Агенциите Мудис и Стандарт енд Пуърс държаха топ "ААА" рейтинга на страната от 1978г. насам, а агенция Фич - от 1994г.
Мудис мотива своето решение със слабите перспективи пред британската икономика в следващите години на настоящото десетилетие, които от своя страна представляват предизвикателство за осъществяване на програмата на британското правителство за фискална консолидация и свиване на бюджетния дефицит. Въпреки значителната структурна икономическа сила, британският икономически растеж се очаква да бъде муден с оглед комбинацията от по-слабата глобална икономическа активност и негативното влияние от продължаващия процес за намаляване на задлъжнялостта във вътрешния публичен и частен сектор, посочва кредитната агенция.
Мудис очаква проблеми при приемането на закони свързани със строгите мерки на икономии и вижда рискове свързани с повишение на държавния дълг. Ние очакваме бавно възстановяване на икономическия растеж във Великобритания към неговия тренд между 2% и 2,5%, но смятаме, че общата дългова тежест ще достигне връх през 2016г., което би било значително по-късно, отколкото се очакваше преди няколко години, заявяват от агенцията.
След това решение на Мудис, Великобритания „се присъедини” към САЩ и Франция, които вече загубиха своя най-висок кредитен рейтинг "ААА" от поне една от водещите кредитни агенции. Така само Германия остава единствената голяма икономика в Европа, която запазва своя „ААА” рейтинг.
Смъкването на първокласния британски кредитен рейтинг представлява удар върху политика на строги икономии, която финансовият министър Озборн провежда от 2010г. насам, след като консерваторите, начело с премиера Камаран, спечелиха властта. Но слабият икономически растеж, който отчасти се дължи и на тези строги мерки на икономии, принуди правителството да отложи с поне две години след 2015г. времето, в което да бъдат постигнати целите за елиминиране на големия бюджетен дефицит.
След снощното решение на Мудис последва спад на британската лира до 1,5160 долара - малко над неговото 2 и 1/2 годишно дъно в 1,5131 нивото достигнато в четвъртък. Но поне на този етап, негативното влияние изглежда ограничено, тъй като понижaването на "ААА" кредитен рейтинг на Острова беше само въпрос на време, след като от доста месеци насам кредитните агенции предупреждаваха за подобен ход.
Смъкването на кредитния рейтинг на Великобритания рискува да върне вниманието на финансовите пазари отново към САЩ с оглед наближаващия краен срок за постигане на споразумение между Белия Дом, Конгреса и Сената относно избягване на автоматичното солидно съкращаване на държавните разходи. Ако не се намери решение на този въпрос и ако Вашингтон не успее в скоро време да представи дългосрочен и вдъхващ доверие план за намаляване на огромния американски дефицит и държавен дълг, не е изключено и САЩ да се наложи да дава обяснение за загубата на своя топ "ААА" кредитен рейтинг. За сега само агенция Стандарт енд Пуърс се осмели да понижи първокласния американски кредитен рейтинг през лятото на 2011г. след провалените тогава преговори отново по въпросите за бюджетната и фискална дисциплина във водещата световна икономика.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..