Европейските пазари на акции се намират в добро възходящо движение следвайки позитивната настройка на азиатската търговия, но инвеститорите остават предпазливи преди по-късно следобед да бъдат оповестени предварителните резултати от важните италиански парламентарни избори.
Общият европейски индекс FTSEurofirst 300 се повишава с 0.3%, немският фондов индекс DAX се покачва с 1,34%, а френският CAC-40 с 0,69%. Дори лондонският индекс FTSE100 е "на зелено" с 0,5%, въпреки първоначалните загуби провокирани от решението на агенция Мудис в края на миналата седмица да понижи топ "ААА" кредитния рейтинг на Великобритания.
Италианският борсов индекс FTSE MIB също отчита ръст от 1,31%, но при малък обем на търговия, като изглежда инвеститорите залагат на победа на про-реформаторските партии от ляво-център на Берзани и Марио Монти при оповестяване на предварителните резултатите от изборите след 16:00ч. наше време.
Има риск, ако изборните резултати покажат формирането на нестабилен парламент на Апенините и невъзможност за съставяне на реформаторско правителство, да последват разпродажби на акциите на европейските фондови борси.
Друг важен акцент за глобалните финансови пазари се очертават утрешните показания на шефа на ФЕД Бернанке пред банковата комисия на Сената относно паричната политика на Резерва. В края на миналата седмица, агенция Bloomberg съобщи, че Бен Бернанке е гарантирал пред т.н. първични дилъри (американските финансови институции търгуващи директно с ФЕД) и големи инвеститори, че политиката на Федералния резерв няма да доведе до "раздуване" на цените на финансовите активи и до инфлация, което може да навреди на американската икономика. Това сякаш е сигнал, че ФЕД ще продължи със стимулиращата парична политика и с програмата за покупки на американски ценни книжа в размер на 85 млрд. долара на месец и няма изгледи за скорошно предсрочно нейно приключване. Ако тези очаквания се потвърдят, това ще поднови риск-апетита на глобалните финансови пазари.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..