Японското правителство официално номинира Курода за следващ шеф на ЯЦБ

Снимка: Архив

Японското правителство, водено от премиера на страната Шинзо Абе, официално номинира Харухико Курода за следващ президент на Японската централна банка. Курода е настоящ президент на Азиатската банка за развитие.

Японските власти също така номинираха за постовете на подуправители на ЯЦБ Кикуо Ивата и Хироши Накасо. Ивата е професор в Университета "Гакушуин" и е известен с призивите за още по-агресивна парична и лихвена политика от страна на Японската централна банка в подкрепа на икономиката и за борба с дефлацията в страната. Накасо от своята страна е настоящ член на ЯЦБ.

Междувременно, японският финансов министър Асо заяви, че японските власти трябва да бъдат предпазливи относно идеите ЯЦБ да изкупува чуждестранни държавни облигации, тъй като на едно такова действие може да се гледа като на реална интервенция (намеса) от страна на Централната банка. Той посочи, че продължава да следи внимателно движенията на валутния пазар и отбеляза, че вижда известни позитивни сигнали в японската икономика.

И напускащият поста шеф на ЯЦБ Ширакава заяви, че банката не може да купува чуждестранни дългови книжа, тъй като това се счита като директна намеса/интервенция от страна на Централната банка.

Японската валута се намираше под нов предпазлив натиск от продажби през днешната азиатска търговия, като еврото успя да се повиши към 121,82 йени (след като в началото на седмицата удари петседмично дъно от 118, 74 йени), а доларът към 92,66 йени (спрямо четириседмичното дъно от понеделник в 90,88 йени). Но днешната слабост на йената не се дължи на новината, че Курода ще застане начело на ЯЦБ, тъй като тази информация вече беше "отработена и оценена" от валутните пазари в последно време (днешното решение не е изненадващо). Основна причина за новите предпазливи продажби на японската валута е подновеният риск-апетит на глобалните финансови пазари след снощното изказване на Бернанке, че Федералният резерв на САЩ ще продължи с настоящата стимулираща парична и лихвена политика.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10