Оповестените в края на миналата седмица нови мерки на китайските власти целящи ограничаване на "раздуваните" на цените на жилища, провокира силен спад на азиатските регионални фондови борси и доведе до известно поскъпване на американския долар и японската йена на валутния пазар. Китай ще обложи с допълнителен данък в размер на 20% жилтеките коити продават своите жилища.
Днес китайският фондов индекс Shanghai Composite се срива с 3,65%, като индексът на акциите от сектора на недвижими имоти понесе главния удари падайки с над 6%. Това "повлече" надолу и останалите азиатски борси, като липсата на риск-апетит у инвеститорите е факт и след провала в петък на преговорите на американския президент Обама с лидерите на Сената и Конгреса относно избягване на автоматичното орязване на държавните разходи с 85 млрд. долара. Обама беше принуден да подпише документ за силно свиване на бюджетните разходи, въпреки че все още има слабите надежди за постигане на компромис за по-умерени мерки на икономии до края на март месец (до 27-и март), когато приключва настоящата парламентарна сесия на американския Конгрес.
Фондовият индекс на борса в Хонконг Hand Seng е на загуба от 1,41%, южнокорейският Kospi падна с 0,66%, а австралийският индекс S&P/ASX с 1,5%. Само японският Nikkei "удържа фронта" покачвайки слабо с 0,4% в края на днешната търговия.
Европейските борси се очаква да последва негативното развитие на пазарите в Азия и също да отворят "на червено", като фючърсите на FTSE100 са надолу с 0,8%, на немският индекс DAX с 0,4%, а на френският CAC-40 отбелязват понижение с 0,3%.
Повишаващото се напрежение на пазарите на акции доведе до липса на риск-апетит и на валутните пазари, което рефлектира в бягство на инвеститорите към американския долар и японската йена с оглед техния статут на "валути-убежище". Еврото се търгува под известен натиск около 1,3000, след като в края на петъчната търговия единната европейска валута успя да отскочи от новото 11 седмично дъно от 1,2967 долара към 1,3040 нивото.
Най-сериозно пострадаха т.нар. стоково-обвързани валути, като Австралийският долар се срина до 8 месечно дъно от 1,0115 американски долара, а Новозеландският долар до тримесечно дъно към 0,8190 нивото.
Има спад и на цените на пазарите на суровини, където фючърсите на петрола тип Брент отбелязват понижение от 0,2% към 110,18 долара за барел, а на американският лек суров петрол се понижават с 0,52% към 90,20 долара за барел.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..