ISM индексът на активността в сектора на услугите в САЩ се повиши до 56,0 пункта през февруари от 55,2 пункта за януари, въпреки прогнозите за лек спад до 55,0 нивото.
Това е най-високото ниво на индекса от февруари 2012 г. досега и е ясен сигнал, че експанзията в сектора, който обхваща близо 90% от американската икономика, продължава да се задълбочава през февруари.
Индексът на общата бизнес активност извън промишления сектор се подобри през февруари до 56,9 пункта от 56,4 в началото на годината.
Компонентата на работната заетост в сектора на услугите отбелязва слабо понижение до 57,0 от 57,2 пункта, но все още остава стабилно над важното ниво от 50 пункта, което е сигнал за продължаващ ръст на работната заетост.
ISM индексът на новите поръчки се подобри рязко до 58,2 от 54,4 пункта, а ценовата компонента в сектор на услугите се повиши до 61,7 пункта спрямо 58,0 нивото през януари.
Поредните солидни икономически данни от САЩ дават "криле" на инвеститорите на Уолстрийт, като и трите основни фондови индекса отбелязват растеж между 0,8% и 1,0%.
Индексът DJIA се покачва с 0,83% или ръст от 117 пункта, като отбеляза нов исторически рекорден връх от 14 245 пункта. Така индексът на 30-те т.нар. сини чипове, влизащи в DJIA, успя да превземе последователно предишното рекордно ниво на затваряне от 9 октомври 2007 г. в 14164,53 пункта и след това неговият бивш исторически връх от 14198,10 пункта, който беше достигнат два дена по-късно (на 11 октомври 2007 г.).
Американският долар също реагира позитивно на силните икономически данни от САЩ, като поскъпна до 93,50 йени, еврото падна до дъно за деня от 1,3010 долара, а британската лира върна към 1,5111 долара.
Изглежда участниците на валутните пазари вече не гледат на долара като на "валута-убежище" при сигнали за напрежение на финансовите пазари (досегашните покупки на долари при спад на пазарите на акции и негови продажби при добър риск-апетит на борсите), а започват да отрязват доста по-добрите икономически фундаменти в САЩ спрямо слабото икономическия развитие на Стария континент.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..