Европейските борси отбелязват добро възходящо движение, следвайки позитивния импулс от снощи на Уолстрийт и сутрешното повишение на азиатските пазари. В подкрепа на днешния риск-апетит на инвеститорите са смесените до по-добри икономически данни от eврозоната и серията добри корпоративни новини от Стария континент.
Германската компания за комунални услуги RWE AG води европейското възходящо движение, след като обяви оперативна печалба за цялата изминала година и приходи, които надвишиха прогнозите.
Силни финансови резултати отчетоха и британската компания Serco Group PLC, което доведе до ръст на акциите над 8%, и немската Deutsche post AG, с ръст на акциите от близо 5%.
Добро покачване отчитат и банковите акции, като британската Standard Chartered PLC е с ръст от 2,75%, френската BNP Paribas се повишава с близо 2%, а испанската Banco Santander SA с 1,2%.
Общият европейски фондов индекс Stoxx Europe 600 index отчита повишение от 1,3%, немският индекс DAX от 1,68%, френският CAC-40 се повишава с 1,4%, а лондонският FTSE100 с 0,8%.
Дори борсите в Милано и Мадрид се намират в добро възходящо движение, като италианският индекс MIB отчита ръст от 1,80%, а испанският Ibex-35 с 1,27%.
Инвеститорите дават признак за риск-апетит и на пазарите на суровини, където фючърсите на петрола тип Брент се повишават с 0,5% към 110,60 долара за барел, а на американския лек суров петрол с 0,23% до 90,35 долара на барел.
Но ентусиазмът на фондовите борси не е толкова "заразен" за валутния пазар, където еврото не съумя да запази доброто възходящо движение от началото на днешната европейска търговия. Единната европейска валута успя за кратко да поскъпне до 1,3075 долара като първа реакция на малко по-добри от прогнозите данни за активността в сферата на услугите на еврозоната през февруари и доста по-добрите данни за продажбите на дребно. Но интерес за продажби към 1,3070/80 долара и следващи оферти "продава", разположени около 1,3100 нивото, ограничиха устрема на еврото и то върна назад до 1,3016 нивото. Изглежда играчите на валутния пазар действаха на принципа: "Купувай евро при слухове за днешни по-добри икономически данни, продавай при факти".
Инвеститорите си дават сметка, че само данните от Германия за активността в сектора на услугите през февруари са над важното ниво от 50 пункта, което е знак, че водещата икономика в региона вероятно ще избегне рецесията. Във всичките останали 16 страни-членки от еврозоната този показател е под нивото от 50 пункта, като индексите на Франция, Италия и Испания остават в силно негативна територия. Това е ясен знак, че "само една птичка, пък било то и германска, пролет не прави" и че икономическото възстановяване на Германия в първите месеци на 2013-а въобще няма да е достатъчно, за да "измъкне" региона от икономическата рецесия.
Тази "по-трезва оценка" също даде мотив за ограничаване на сутрешното възходящо движение на еврото, но сега интерес за покупки на единната европейска валута има към 1,3020/1,3000 долара.
Вниманието на финансовите пазари постепенно се насочва към важните данни за ISM индекса на активността в сферата на услугите на САЩ от 17,00 часа, като по същото време има падежи на важни опции за евро/долар в 1,3000; в 1,3025 и в 1,3050 нивата. Това предполага, че единната европейска валута може да опита стабилизация през ранната следобедна търговия в 1,3000/1,3075 региона.
През днешната европейска търговия британската лира успя да поскъпне към 1,5200 долара след серията добри икономически данни от Острова и по този начин стерлингът се оттласна от 32-месечното дъно от 1,4985 долара, което той достигна в края на миналата седмица. Добрите британски икономически данни сякаш парираха подновените в последно време призиви към Английската централна банка да вземе решение на своето заседанието в четвъртък за нови мерки в подкрепа на слабата икономиката. Това даде мотив за ликвидиране на част от късите позиции в британски лири на валутния пазар, при което паундът отбеляза повишение и спрямо единната европейска валута. Еврото върна под 0,8600 нивото с поглед отново към важното негово дъно от 0,8575 британски лири, което беше регистрирано през миналата седмица.
Спрямо долара стерлингът отскочи до 1,5197 нивото, но интерес за продажби имаше около 1,5200/1,5220 областта. Това ограничи неговото възходящо движение и британската лира се върна към близката подкрепа и оферти "купува" около 1,5140 долара.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..