И мениджърите на хедж фондове са на прицел за ограничаване на раздаваните бонуси

Снимка: Архив

Според агенция Ройтерс мениджърите на хедж фондовете може да бъдат подложени на прицел за ограничаване на получаваните от тях бонуси, след като Европейският парламент вече оряза премиите на банкерите.

Великобритания се оказа в изолация и не успя да осигури подкрепа за отмяна на новите правила в Европейския съюз, които ограничават размера на бонусите, получавани от европейските банкери.

Британският финансов министър Джордж Озборн се опита да защити досегашното статукво, опасявайки се, че налагането на подобни ограничителни мерки може да заплаши доминацията на Лондон като един от основните световни финансови центрове.

Но никоя от останалите 26 страни-членки на Европейския съюз не пожела да подкрепи Великобритания и вече изглежда много малко вероятно да има промени в приетите нови правила, които ще влязат в сила от 2014 г. Според тези правила раздаваните бонус за банкерите ще бъдат ограничени до еквивалент на една или най-много две техни заплати, ако акционерите на дадената финансова институция в Европа одобрят такива премиални. Това ще се окаже най-затегнатият режим на раздаваните банкови бонуси в целия свят.

Агенция Ройтерс информира, че след като беше постигната сделката за ограничаване на банкерските бонуси, видни европейски парламентаристи са споделили, че те се надяват подобни рестриктивни мерки да бъдат предприети и за останалите части на финансовия сектор, в т.ч. и ограничаване на премиите за мениджърите на хедж фондове (спекулативните инвестиционни фондове).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10