Кандидатите за вицепрезиденти на ЯЦБ Накасо и Ивата залагат на по-агресивна парична политика

Снимка: Архив

Номинираният за вицепрезидент на Японската централна банка Кикуо Ивата заяви пред парламента на страната, че настоящата агресивна политика на парични стимули на банката ще бъде необходима за още известно време.

ЯЦБ трябва да провежда политика на "количествени улеснения" (покупки на японски ценни книжа)q за да осигури запазване на настоящия позитивен тренд на отслабване на японската йена и на повишение на акциите на японските борси, отбеляза той. Според него по-високите инфлационни очаквания ще окуражат капиталовите инвестиции и разходи.

Другият номиниран за вицепрезидентския пост в ЯЦБ Накасо посочи, че вижда възможност за повишение на политическите мерки от страна на банката при нейната борба с дефлацията в страната. ЯЦБ е необходимо да увеличи обема на закупуваните от нея японски държавни ценни книжа, подчерта той.

През днешната азиатска търговия агенция Nikkei съобщи, че е възможно извънредно заседание на Японската централна банка, след като номинираните за ново ръководство на банката (Курода за шеф и вицепрезиденти - Ивата и Накасо) бъдат одобрени от двете камари на японския парламент. Гласуването за ново ръководство на ЯЦБ се очаква да стане факт в края на седмицата, като следващото редовно заседание на банката е планирано за 3-ти и 4-ти април. Ако информацията по японските медии се окаже вярна, това предполага, че е възможно извънредно заседание на ЯЦБ по-късно този месец, след като на 20-и март новите "японски трима банкови тенори" поемат управлението на банката.

Тези спекулации и изявленията на Ивата и Накасо задълбочаха низходящото движение на японската йена в началото на днешната азиатска търговия. Доларът се повиши до пореден три и половина годишен връх от 96,70 йени (най-високо ниво от август 2009г. насам), а еврото отбеляза четириседмичен връх от 126,03 йени. Но поредното обезценяване на японската валута беше използвано от търговци и инвеститори за прибиране на печалби от продадени от тях йени в края на миналата и началото на настоящата седмица. Това ограничи обезценяването на японската валута и доведе до връщане на долара назад към 96,31 и на еврото до 125,37 йени.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10