Централното правителство на Испания обяви рязко разширяване на бюджетния дефицит през януари в резултат на повишеното ниво на възстановяване на данъци и на по-високите лихвени плащания.
Испанският бюджетен дефицит през януари е в размер на 12,73 млрд. евро, което представлява 1,2% от БВП на страната и е с 35% над бюджетния дефицит преди година (през януари 2012-а година).
Приходите от данъци в испанската хазна отбелязаха спад с цели 40% на годишна база поради по-високо ниво на възстановяване на данъци (на ДДС).
Говорител на бюджетното министерство каза, че по-високият дефицит е резултат от прекалено големите данъчни измами през 2012-а година, което означава, че е отнело повече време на правителството да анализира данъчните приходи, а това се е отразило в забавяне на възстановяването на данъци до януари 2013-а година.
В същото време правителствените разходи се увеличиха с 6,1% на годишна база в началото на 2013-а година поради повишение на цената на финансирането на испанския дълг през последните 12 месеца. Правителството посочи, че лихвените плащания през януари се повишиха до 2,29 млрд. евро от 2,06 млрд. евро година по-рано.
Говорителят на бюджетното министерство обаче заяви, че правителството вярва, че януарските данни са "нетипични" и няма да окажат сериозно негативно влияние върху бюджетния баланс за цялата настояща година.
Испания продължава да е подложена на интензивен натиск от Европейския съюз и финансовите пазари да свие един от най-големите бюджетни дефицити в Европа.
През февруари правителството на премиера Рахой каза, че е понижило общия дефицит в публичния сектор (дефицитът, който включва централната, регионалната и общинската администрация, както и социалното осигуряване) до 6,7% от брутния вътрешен продукт през 2012-а година спрямо огромния дефицит в размер на 8,96% през 2011-а година.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..