Йенс Вайдман: Италия не може да очаква помощ от ЕЦБ

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Италия не трябва да разчита на помощ от Европейската централна банка, ако има повишение на цената на италианския дълг (на лихвите по дълга) от постоянното говорене за отказ от настоящите реформи или за излизане от еврозоната, заяви членът на управителния съвет на ЕЦБ и шеф на Бундесбанк Йенс Вайдман за немското списание Фокус.

Ако водещите италиански политици говорят за отказ от реформите или за изтегляне на Италия от еврото и впоследствие лихвените проценти на италианските държавни облигации се повишат, това не може и не трябва да бъде причина за интервенция (намеса) на централната банка, сподели Вайдман.

ЕЦБ има механизъм за покупки на държавни облигации на закъсали страни-членки от еврозоната, за да помогне за понижение на разходите по държавните заеми (за понижение на лихвите на дълговите книжа), но тези държави първо трябва да подпишат санкционираща Европейска спасителна програма с редица мерки на строги икономии и структурни реформи.

Италианските политици провеждат серия консултации през последните дни в опит за разрешаване на политическата безизходица, която е факт след проведените в края на февруари парламентарни избори. Комикът Бепе Грило, основател на Движението "Пет звезди", което спечели повече от 25% от гласовете на последните избори, досега не показва намерение да работи с традиционните италиански партии. Политическата несигурност, междувременно, доведе до слабо търсене на емитирания от Италия нов държавен дълг по-рано през седмица (аукциона за нови държавни облигации в сряда).

Що се отнася до дълговата криза в еврозоната, шефът на Бундесбанк Вайдман се изказва и против впечатлението, че кризата е приключила, само поради неотдавнашното подобрение на финансовите пазари, като той определи това самодоволство като "измамно и проблемно".

Винаги сме подчертавали, че кризата с еврото не е приключила, докато не бъдат разрешени структурните проблеми и най-вече липсата на конкурентоспособност и оставащата висока държавна задлъжнялост, заяви той пред списание Фокус.

Немският централен банкер също така предупреди за опасностите от висока инфлация и средносрочни и дългосрочни рискове за финансовата стабилност на фона на постепенното разрешаване на кризата в региона. Не трябва да има никакво съмнение, че ние отново ще затегнем паричната политика в даден момент, посочи Вайдман, визирайки бъдещо повишаване на основните лихви на ЕЦБ.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10