В началото на днешната европейска търговия еврото удари нови многомесечни дъна на валутния пазар, а фондовите борси парираха първоначалното възходящо движение след нарастващите опасения, че "моделът" за спасяване на кипърските банки може да бъде приложен в бъдеще и в други проблемни страни от еврозоната. Поредни слухове за предстоящо понижение на кредитния рейтинг на Италия на фона на продължаващата политическа криза на Апенините засилва песимизма на инвеститорите в Европа.
Страховете, че вложителите, както и притежателите на банкови акции и облигации и в други страни с дългови и банкови проблеми в еврозоната може да понесат загуби, подобни на тези при овладяване на кипърската криза, доведе до нови продажби на единната европейска валута. Еврото удари поредно 4-месечно дъно от 1,2816 долара, ново 7-седмично дъно от 0,8451 британски лири и отбеляза спад към 121,13 йени.
Продължаващата несигурност относно кипърската криза доведе до бягство на европейските инвеститори в германски държавни облигации, което повиши техните цени до най-високите нива от три седмици насам, като в същото време се продават държавните книжа на Италия и Испания.
Европейските борси отвориха със слабо повишение, следвайки снощното добро възходящо движение на Уолстрийт. Но и тук страховете, че спасителният план за Кипър може да се използва като бъдещ модел за разрешаване на европейски банкови проблеми (загуби, които да понесат вложители и акционери и в други нестабилни европейски банки) ограничи поскъпването на европейските акции, след което последваха техни продажби.
Оповестената серия слаби европейски икономически данни (от Германия, Франция, Испания и Италия) не помага за възстановяване на риск-апетита на капиталовите пазари. Немският индекс DAX вече излезе "на червено", френският CAC40 губи 0,18%, италианският индекс MIB отбеляза понижение с 0,07%, а мадридският Ibex-35 пада с 0,5%.
Днес основният акцент на финансовите пазари ще останат новините около Кипър, но внимателно ще се следи и важното проучване на Европейската комисия за икономическото, потребителското и индустриалното доверие в еврозоната през март, окончателните данни за БВП на Великобритания през последното тримесечие на 2012-а г. и индексът за предстоящите продажби на жилища в САЩ.
С оглед продължаващата политическа криза в Италия около формирането на новото правителство днешният аукцион за нови средносрочни и дългосрочни италиански държавни облигации също ще бъде във фокуса на инвеститори и спекуланти.
Новите продажби на еврото отново бяха пресрещнати от оферти "купува" около 1,2820/00 долара, като само пробив на единната европейска валута под 1,2800 може да задълбочи неговото низходящо движение към 1,2750/35 и дори към следващата важна зона около 1,2700/1,2660.
Добър интерес за продажби на евро продължава да има към 1,2880/1,2900 долара и само покачване на единната европейска валута над 1,2900 нивото може да отслаби доста ясно изразената настояща негативна настройка на спекуланти и инвеститори.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..