Европейските фондови пазари отбелязват предпазлив спад до едномесечно дъно с оглед напрежението на инвеститорите преди важните данни за пазара на труда в САЩ през март, продължаващата ескалация на кризата на Корейския полуостров и подновените страхове от "птичи грип" в Китай.
Инвеститорите остават в защитна позиция преди американските данни, тъй като има опасения, че те няма да оправдаят позитивните прогнози за нови 200 хил. работни места през март и запазване на нивото на безработица в 4-годишното дъно от 7,7%.
Продължаващата ескалация на кризата Северна-Южна Корея също не говори добре за риск-апетита на глобалните финансови пазари. Според някои анализатори, досегашните подобни кризи бяха доста кратки и не оказваха сериозно влияние на финансовите пазари. Но настоящото все по-нарастващо напрежение на корейския полуостров може и да повлия върху бъдещата инвеститорска настройка и то не само на азиатските капиталови пазари.
Общият европейски фондов индекс FTSEurofirst 300 се понижава с 0,2% към едномесечно дъно от 1176,33 пункта след вчерашния негов спад с 1,1%, въпреки че индексът все още е на позитивна територия от около 4% от началото на годината.
Най-сериозен спад имат европейски въздухоплавателни и туристически компании, тъй като призракът на "птичия грип" отново излиза на преден план. До сега в Китай има общо 6 жертви от новия щам на този грип, като вече се заговори за разработването на поредна ваксина поради риск от пандемия.
Индексът на 600-те европейски туристически компании пада през днешната търговия с 1,6%, а акциите на въздухоплавателните фирми като Air France-KLM, Lufthansa, IAG и Ryanair се сриват между 3,3% и 4,8%.
Европейските инвеститори не намират подкрепа и от днешните поредни слаби икономически данни от еврозоната. Продажбите на дребно през февруари се понижиха с 0,3% при прогнози за спад с 0,2% и след низходяща ревизия на данните за януари.
Немският DAX и френският CAC40 са "на червено" съответно с 0,21% и с 0,29% (след вчерашните поредни слаби данни от двете водещи икономики в еврозоната), а лондонският FTSE100 губи 0,62%.
На другият полюс обаче са борсите в Милано и Мадрид, като италианският индекс MIB и испанският Ibex-35 се повишат стабилно с около 0,8%. Подкрепата за акциите в двете дългово-проблемни страни дойде от вчерашното изказване на шефа на ЕЦБ Марио Драги, че решението на "кипърския пъзел" няма да бъде шаблон/модел за бъдещи спасителни програми в еврозоната. Драги отново подчерта, че ЕЦБ ще направи всичко необходимо, за да съхрани еврото. Изказването на шефа на ЕЦБ подкрепи европейския "периферен" дългов пазар, като днес лихвите по 10-годишните облигации на Италия пада с 9 базисни пункта към 4,49%, а на 10-годишните испански книжа - със 7 пункта към 4,86%.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..