Според документ на Министерството на финансите (МФ) България се отказва от плановете за постигане на балансиран бюджет през 2016-а година, тъй като се очаква по-слаб от прогнозите икономически растеж.
Въпреки това българските власти все още имат намерение да продължат с постепенното съкращаване на фискалния дефицит и с политиката на запазване на фискална дисциплина.
Според средносрочните фискални прогнози на МФ бюджетният дефицит на страната ще се повиши до 1,4% от БВП през настоящата година след неговото понижение до 0,5% през 2012-а, преди да последва ново постепенно свиване на дефицита до 1,3% от БВП през 2014-а и до 1,0% през 2015-а година.
Според предишните средносрочни прогнози, направени през април миналата година от предишното правителството и бившия министър на финансите Симеон Дянков, фискалният дефицит на България трябваше да се свие до 0,5% от БВП през 2014-а и да се постигне балансиран бюджет (с нулев дефицит) до края на 2015-а година.
Основният сценарий е да се продължи с политиката на фискална консолидация, но да има известно нейно отслабване през първата година на периода (през 2013-а), се посочва в документ, който беше одобрен от служебното правителство в края на март.
Кабинетът на Марин Райков обещава да запази фискално благоразумие, но същевременно да повиши държавните разходи за създаване на нови работни места и в подкрепа на най-бедните преди предсрочните парламентарни избори на 12-и май.
МФ посочи, че рецесията в еврозоната, която е ключов икономически и търговски партньор на България, както и слабото вътрешно потребление ще засегнат икономическия растеж през настоящата година. Според документа на министерството БВП на България ще отбележи растеж от 1% през 2013-а година, след което ще се ускори до 1,8% през 2014-а и до 3,4% през 2016-а година.
Въпреки това очаквано ускорение на растеж в следващите години, то той ще остане доста под солидните нива на икономическа експанзия от 6-7% преди икономическата криза от края на 2008-а и през 2009-а година.
Служебното правителство планира да емитира нов вътрешен дълг в размер на 1 млрд. до 1,3 млрд. лева през настоящата година, за да финансира бюджетния недостиг.
Правителството не планира да емитира външен дълг през настоящата година, но планира да направи това през 2014-а година, за да рефинансира падежи на дълг в размер на около 1,1 млрд. долара в началото на 2015-а година.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..