Търговският баланс на Китай отбеляза изненадващ дефицит в размер на 884 млн. долара през месец март след търговски излишък за 15,3 млрд. долара през февруари и при прогнози за излишък от 15,15 млрд. долара.
Но тези на пръв поглед слаби данни се дължат на рязко подобрение на китайския внос, който се повиши през март на годишна база с цели 14,1% след понижение с 15,2% през февруари и прогнози за по-слабо повишение от 6,0%. Този солиден ръст на вноса е важен индикатор за силата на вътрешната китайска икономика и на вътрешното потребление и добър сигнал за търговските партньори на страната.
Китайският износ на годишна база през март се повиши с 10,0% след ръст от 21,8% за предишния месец и прогнози за повишение с 11,7%.
Доброто повишение на вноса предполага засилващо се вътрешно потребление за сметка на все още нестабилния износ и представлява поредно доказателство за ускоряване на китайския икономически растеж в началото на настоящата година.
Повечето анализатори и икономисти очакват БВП на Китай да отбележи растеж на годишна база от 8% през първото тримесечие на 2012-а г. и растеж от 8% за цялата година след икономическия растеж от "едва" 7,8% през 2012-а, който беше най-слабият от 1999-а година насам.
Днешните данни за търговския баланс на Китай през март оказаха смесено влияние на азиатските фондови пазари, като японският фондов индекс Nikkei се повиши с 0,72%, а южнокорейският Kospi с 0,69%. Австралийският индекс S&P/ASX е почти без промяна (-0.03%), китайският Shanghai Composite индекс отбелязва спад от 0,46%, а Хонконгският Hang Seng отбелязва слабо понижение от 0,03%.
Това смесено поведение на азиатските борси е факт след снощното поредно възходящо движение на Уолстрийт и достигнатите нови рекордни върхове. Индексът на "сините чипове" Дау Джоунс се повиши с 0,41% до 14 673,46 пункта, покорявайки по-рано през деня нов рекорден исторически връх от 14 716,46 пункта. Широкият индекс S&P500 затвори "на зелено" с 0,35% в 1568,61 пункта, като дори закратко успя да покори нов близо шестгодишен връх от 1573,89 пункта - малко под историческия връх от 1576,09 пункта, който беше регистриран на 11-и октомври 2007-а година. Технологичният Nasdaq също приключи на позитивна територия, покачвайки с 0,48% до 3237,86 пункта, но поне на този етап не успя да тества върха от 3270,30 пункта, който беше регистриран на 28-и март - най-високото ниво от ноември 2000-а година насам.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..