Европейските финансови пазари отварят предпазливо, като в самото начало на днешната търговия имаше опит за известно възходящо движение на европейските акции, следвайки солидния снощен отскок на Уолстрийт и позитивното движение на борсите в Азия.
Широкият европейски индекс FTSEurofirst 300 се повиши с 0,4%, а Euro STOXX 50 с 0,5%, пречупвайки тридневното поредно низходящо движение. Но това първоначално възходящо движение беше доста бързо парирано, като сега FTSEurofirst 300 отново излиза на негативни територия, отбелязвайки понижение с 0,2%. За новия натиск на европейските борси влияние оказва спадът на акциите на минно-добивните компании (след шокиращия спад на цените на стоковите борси през последните дни, воден от срива на златото). Акциите на Rio Tinto падат с 2,2%, на Xstrata с 1,4%, а на Lonmin пада с 3,2%.
Поредният солиден спад в продажбите на нови автомобили в Европа през март също не е позитивен фактор за инвеститорите на европейските пазари.
Немският индекс DAX е "на зелено" с едва 0,15%, след първоначален ръст от 0,5%, френският CAC40 отново се "потопи" в червения сектор, падайки с 0,4%, а FTSE100 се колебае около вчерашното ниво на затваряне.
Днес вниманието на инвеститорите ще се насочи към данните за пазара на труда и нивото на безработица във Великобритания (от 11:30 ч.), към протоколите от последното заседание на Английската централна банка и важната т.нар. Бежова книга (Beige Book) на Федералния Резерв за икономическите условия в САЩ през последните седмици (от 21:00ч.).
Интерес ще представляват и финансовите отчети на големите американски банки Bank of America и BNY Mellon. Вчера бяха оповестени по-добри от очакваните финансови резултати за последното тримесечие на Goldman Sachs, Jonson & Jonson и Cocal-Cola. Тези добри финансови отчети, в комбинация с вчерашните добри икономически данни от САЩ (за началното жилищно строителство и индустриалното производство през март) помогнаха за снощия добър отскок на Уолстрийт с 1%-1,5%.
Но след края на американската търговия бяха оповестени относително слаби финансови отчети за Yahoo и Intel.
Печалбата на Yahoo за последното тримесечие се повиши до 35 цента при прогнози за 25 цента, но продажбите/приходите на компанията бяха в размер на 1,07 млрд. долара при прогнози за 1,10 млрд. долара. Тези смесени резултати доведоха до спад на акциите на голямата интернет компания с близо 5% на извън борсовата търговия.
Компютърният гигант Intel отчете спад в печалбата за последното тримесечие до 40 цента на акция от 53 цента преди година и при прогнози за печалба от 41 цента на акция. Продажбите също не оправдаха очакванията, като са в размер на 12,58 млрд. долара при прогнози за 12,61 млрд. долара. Въпреки малко по-слабите от прогнозираните резултати, акциите на Intel се повишиха с 2,5% на извън борсовата търговия.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..