Европейските фондови пазари отварят предпазливо "на зелено" в опит да коригират част от солидния спад на европейските акции през предходните четири дни на търговия.
От петък насам европейските фондови борси претърпяха най-силното низходящо движение от девет месеца, като общият индекс FTSEurofirst 300 отбеляза загуба от 3,8% и вече е надолу с около 5,1% от своя 4 и 1/2-годишен връх, който той удари през месец март. Вчера повечето европейски борси удариха нови дъна за настоящата година.
Днес общият индекс FTSEurofirst 300 отваря със слабо повишение от 0,3%.
Но инвеститорите в Европа и в глобален план остават негативно настроени с оглед подновените опасения за световния икономически растеж след негативния доклад на МВФ, в който фондът понижи своите прогнози за световния растеж, за растежа на САЩ и Китай и прогнозира по-дълбока от предишните прогнози рецесия в еврозоната през настоящата година. Серията слаби икономически данни от САЩ и Китай през последните дни засилиха тези нови опасения за световните икономически перспективи.
Германският фондов индекс DAX се повишава с 0,23% след вчерашния срив с 2,3%, френският CAC40 е „на зелено“ с 0,76% (след вчерашен спад също с над 2%), а британският FTSE100 се колебае около вчерашните нива на затваряне, когато падна с 1%.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
Днес интерес ще представляват данните за продажбите на дребно във Великобритания и новата серия американски данни - седмичните молби за социални помощи, водещия икономически индикатор за март и индекса на промишлената активност на ФЕД на Филаделфия през април.
Но акцентите няма да бъдат поставени върху икономическите показатели от двете страни на Океана, а върху стартиращата днес двудневна среща на финансовите министри и централни банкери на страните от Г-20 във Вашингтон (последвана от срещата на МВФ и Световната банка през уикенда) и началото на процедурата за избиране на нов италиански президент от двете камара на парламента на Италианския парламент и от представителите на отделните региони на Апенините.
Инвеститорите ще продължат да следят и финансовите отчети на американските компании за първото тримесечие на годината, като днес се очакват финансовите резултати на банката Morgan Stanley, на компютърният гигант Microsoft и на световната интернет компания Google.
Известен интерес ще представляват и предстоящите аукциони за емитиране на нов дълг на Испания, Франция, Великобритания и Унгария.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..