В петък вечерта Агенция "Фич" понижи с една степен топ ""ААА" кредитния рейтинг на Великобритания до "АА+", като определи "стабилни перспективи" за новия рейтинг на страната.
Преди по-малко от месец "Фич" постави "ААА" рейтинга на Великобритания под "негативно наблюдение", посочвайки че има голяма вероятност за неговото понижение в скоро време.
Така "Фич" стана втората голяма кредитна агенция, която понижи най-високия кредитен рейтинг на Великобритания, след като подобно решение преди време взе и агенция "Мудис". За сега само агенция "Стандард енд Пуърс" все още запазва своя най-висок възможен кредитен рейтинг за Острова, виждайки шанс от поне 33% да последва останалите две агенции.
Въпреки загубата на "ААА" най-високия рейтинг, извънредно силният кредитен профил на Великобритания отговаря на рейтинг "АА+" и на "стабилните перспективи" пред него, се посочва в изявление на агенция "Фич".
Тези "стабилни перспективи" премахват заплахата за нова промяна/понижение на кредитния рейтинг на Великобритания - поне в скоро време.
Агенцията прогнозира, че британският държавен дълг ще удари пик в 101% от БВП през финансовата 2015/2016-а година. Според "Фич" понижението на кредитния рейтинг отговаря на по-слабите икономически и фискални перспективи пред Великобритания.
Решението на агенция "Фич" е смущаващо за британското дясно правителство, което обеща да понижи бюджетния дефицит и да защити суверенния кредитен рейтинг на страната, когато пое властта през 2010-а година.
Мудният икономически растеж принуди британските власти да провеждат няколко години своята програма за намаляване на бюджетния дефицит и доведе до критики, че програмата на строги мерки на икономии е непродуктивна. Дори МВФ препоръча на Великобритания да обмисли забавяне на темпото на свиване на бюджетния дефицит.
През миналия месец британският финансов министър Озборн призна, че икономическият растеж през настоящата година ще бъде наполовина от предварителните прогнози и това може да доведе до повишаване на държавния дълг с няколко години повече от планираното.
Решението на "Фич" от петък вечерта да понижи кредитния рейтинг на Великобритания доведе до рязък спад на британската лира на валутния пазар, като паундът се срина от 1,5367 долара до 1,5222 - точно над дъната от предните два дена около 1,5216/15 долара. Еврото от своя страна отскочи от петъчното негово дъно от 0.8503 паунда към 0.8583 нивото.
Рязката обезценка на британската лира започна няколко часа преди самото решение на "Фич", което предполага, че е имало изтичане на информация. Но решението на агенция "Фич" да понижи топ "ААА" рейтинга на Великобритания е малко вероятно да окаже по-сериозно отражение на финансовите пазари (върху британската лира, британските държавни облигации и акции), като се има предвид реакцията след подобни понижения на топ "ААА" кредитните рейтинг на САЩ и Франция. А решението на "Фич" да определи "стабилни перспективи" за новия "АА+" кредитен рейтинг отменя заплахата за скорошна нова промяна/понижение на британския рейтинг.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..