Слабата китайска промишлена активност парира риск-апетита на азиатските пазари

Снимка: Архив

Предварителният PMI индекс на промишлената активност в Китай, определян от банката HSBC, отбеляза понижение до двумесечно дъно от 50,5 пункта през април спрямо 51,6 пункта за март и при прогнози за по-умерено понижение до 51,5 пункта.

Въпреки, че индексът остава над важното ниво от 50 пункта, което е сигнал за продължаващата експанзия (растеж) в промишления сектор, априлските данни са нов негативен сигнал за по-слабо от очакванията развитие на втората по сила световна икономика.

През април има забавяне на растежа на PMI индекса на производството (до 51,1 пункта от 53,0 пункта през март) и на компонентата на новите експортни промишлени поръчки (спад до 48,6 пункта от 50,5 пункта).

От китайското министерство на индустрията и информационните технологии предупредиха за трудности при осигуряване на стабилен икономически растеж. Според министерството Китай все още е изправен пред несигурни и нестабилни фактори, както вкъщи, така и зад граница.

Днешните по-слаби данни предполагат, че китайската икономика остава изправена пред застрашителни глобални „насрещни ветрове“ в началото на второто тримесечие, след като през първото тримесечие БВП на втората по сила световна икономика отбеляза растеж на годишна база от 7,7% - под растежа от 7,9% в края на миналата година и прогнозите за растеж от 8,0%.

Сигналите за продължаваща слабост на китайската икономика в началото на пролетта не бяха възприето позитивно от азиатските финансови пазари.

Китайският фондов индекс Shanghai Composite се срина с 2,29%, Хонконгският индекс губи 1,07%, японският Nikkei затвори "на червено" с 0,29%, а южнокорейският Kospi отбеляза спад от 0,45%.

И стоковите борси реагират негативно на слабите китайски данни, като фючърсите на американския лек суров петрол се понижават с 0,74% към 88,53 долара за барел, докато фючърсите на петрола тип "Брент" падат с 0,67% към 99,72 долара за барел.

Има ново понижение и на цените на цветните метали, като фючърсите на медта губят 1,26%, на среброто падат с 1,35% и само златото остава във възходяща корекция след бруталната негова обезценка от преди около седмица. Фючърсите на благородния метал се повишават с 0,15% към 1423,30 долара за тройунция, след като вчера те се повишиха до едноседмичен връх около 1437 долара за тройунция.

Слабите китайски данни доведоха до известно напрежение и на валутните пазари и до поскъпване на японската йена и по-слабо изразено повишение на американския долар (с оглед техния статут на „валути-убежище“) спрямо останалите основни валути и най-вече спрямо т.нар. стоково-зависими валути: австралийският, новозеландският и канадският долари.

Еврото падна към 128,53 йени, а доларът към 98,58 йени, след като в началото на вчерашната търговия те не успяха да превземат многогодишните върхове, достигнати на 11-ти април (съответно към 131,12 йени и към 99,94 йени). Австралийският долар удари ново 6-седмично дъно към 1,0220 американски долара, а новозеландският долар се отчете с триседмично дъно към 0.8375 американски долара.

Европейските фондови фючърси се намират в слабо повишение преди старта на днешната търговия, като фючърсите на FTSE100, CAC40, DAX и на общия европейски индекс Euro STOXX 50 са "на зелено" между 0,1% и 0,3%. Но инвеститорите в Европа вероятно ще бъдат доста предпазливи с оглед днешните по-слаби китайски данни и преди оповестяването на важните PMI индекси за промишлената активност и активността в сферата на услугите през април на Франция, Германия и на цялата еврозона.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10