Бундесбанк потвърди, че е изпратила доклад с критики за политиката на ЕЦБ на Конституционен съд

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Бундесбанк потвърди информацията в немската преса (в-к "Ханделсблат"), че е изпратила свой доклад на Конституционния съд в Германия с критики относно мерките, предприети от Европейската централна банка за овладяване на кризата в еврозоната.

В-к "Ханделсблат" публикува 29 страници доклад на Бундесбанк (с дата от 21-ви декември 2012-а година), в който Германската централна банка предупреждава, че програмата на ЕЦБ за покупки на държавни дългови книжа на страни-членки от еврозоната с дългови проблеми (т.нар OMT програма) може "да изложи на риск независимостта на централната банка" и трудно може да бъде спряна.

Шефът на Бундесбанк – Йенс Вайдман, който критикува многократно OMT програмата на ЕЦБ, ще пътува до Карлсруе за изслушване от Конституционния съд на 11-и и 12-и юни, потвърдиха от немската централна банка.

Програмата ОМТ (Outright Monetary Transactions) на ЕЦБ, която беше одобрена през септември миналата година, се оказа "крайъгълния камък" за рязкото понижение на напрежението на европейския "периферен" дългов пазар през последните месеци (за спада на лихвите на държавните облигации на страни като Италия, Испания, Португалия, Ирландия и Гърция), въпреки че самата програма не беше реално активирана и до ден днешен.

Йенс Вайдман се появи пред немския Конституционен съд в края на миналата година, когато съдът посочи, че покупки от ЕЦБ на държавни облигации на вторичния дългов пазар са забранени, ако имат за цел "да финансират държавните бюджети извън капиталовите пазари" и че тази програма може да се третира като "хитър" опит за заобикаляне на забраната за директно парично финансиране на правителствата.

Според някои германски юристи този доклад на Бундесбанк може да се третира като заплаха за ЕЦБ.

Междувременно от немското правителство изразиха увереност, че Конституционният съд на страната ще потвърди през юни своето одобрение за Европейския спасителен механизъм (ESM фонда).

Правителството е уверено, че Конституционният съд ще потвърди напълно своето решение от 12-и септември 2012-а, което беше взето въз основа на обширно изслушване и въз основна на което Германия одобри със закон създаването на Европейския постоянен спасителен механизъм (ESM фонда), заяви говорител на немското финансово министерство.

Той обаче отказа да коментира какво решение може да вземе съдът относноо програмата OMT на ЕЦБ.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10