Поредна „еуфория“ и ръст на европейските фондови пазари в началото на днешната търговия

Снимка: Архив

И днес инвеститорите запазват своя доста силен риск-апетит на глобалните финансови пазари след новината за формирането на новото италианско правителство (снощи долната камара на италианския парламент подкрепи кабинета на Енрико Лета, като се очаква днес и Сената да гласува новото правителство) и очакванията за продължаваща и дори задълбочаваща се политика на парични стимули от страна на ФЕД и ЕЦБ.

Очакванията за предстоящо в четвъртък понижение на основната лихва на ЕЦБ с 25 пункта до 0,5% с възможност и за други стимулиращи парични мерки продължава да оказва солидна подкрепа за риск-апетита в Европа и за възходящото движение на европейските акции. Изглежда всяка една "лоша" икономическа новина от еврозоната (вчерашните слаби данни на Европейската комисия за икономическо и бизнес доверие през април) се възприема позитивно на пазара на акции, тъй като засилва спекулациите за по-решителни мерки от страна на ЕЦБ на заседанието на банката на 2-ри май.

От друга страна, по-слабата серия икономически данни от САЩ в последно време сякаш потвърждават, че на заседанието на ФЕД в сряда (1-ви май) ще бъде потвърдена настоящата политика за месечни покупки на американски ценни книжа в размер на 85 млрд. долара. В последните дни дори се появиха спекулации, че ФЕД не само ще запази за по-дълъг период от време т.нар. програма за "количествени улеснения", но дори може да обмисли повишение на размера на програмата от 85 млрд. долара на месеца до 100 млрд. долара и дори към 125 млрд. долара с оглед и липсата на инфлационен натиск в САЩ.

Свежият "мирис" на прясно напечатани пари доведе снощи до поредно възходящо движение на Уолстрийт, което се пренесе и на днешните азиатски борси и се отразява позитивно при старта на европейските борси.

Вчера широкият индекс S&P500 се повиши с 0,72% до нов рекорден връх на затваряне от 1593,61 пункта (над предишното рекордно затваряне на 11-и април от 1593,37 пункта), макар и малко под рекордния исторически връх от 1597,35 пункта, който за кратко беше ударен на 11-и април. Индексът на "сините чипове" Даун Джоунс затвори снощи с повишение от 0,72% в 14818,75 пункта, като за сега остава малко под рекордния връх от 11-и април в 14887,50 пункта. Технологичният индекс Nasdaq се повиши с 0,85% до 3307,02 пункта, като по-рано през вчерашната търговия той покори нов многогодишен връх, достигайки 3315,33 пункта (най-високо ниво от ноември 2009-а година насам).

Голямата част от азиатските борси последваха това поредно възходящо движение на Уолстрийт, като днес австралийският индекс S&P/ASX се повиши с 1,1% до 5191 пункта (най-високо ниво от юни 2008-а година насам), южнокорейският индекс Kospi се вдигна с 1,3%, а Хонконгския индекс Hang Seng с 0,9%. Само японският Nikkei приключи днешната търговия (последна за месеца) с понижение от 0,17%, докато борсите в Китай останаха затворени поради празници.

Европейските борси следват продължаващата еуфория на глобалните финансови пазари и също отварят с поредно повишение. Общият индекс FTSEurofirst 300 index се повишава с 0,5% в последния ден за месеца, като за сега индексът отчита печалба от 1,6% през април и това може да се окаже 11-ият пореден месец на негово повишение.

Риск-апетитът на европейските инвеститори се подсилва и от по-добрите финансови резултати на голямата петрола компания British Petrolium, чийто акции се повишават с над 3%, както и серията по-добри финансови отчети за първото тримесечие на годината на важни европейски банки като UBS, Deutsche Bank и Lloyds Group.

Именно солидният ръст от близо 1% на акциите в европейския банков сектор оказват основна подкрепа за днешния позитивен старт на европейските борси. Немският индекс DAX се повишава с 0,9% след смесените германски икономически данни (спад в продажбите на дребно за март, но изненадващ ръст на GfK индекса на потребителското доверие за май), френският индекс CAC40 се повишава с 0,13% (след доста солидния ръст на френските потребителски разходи през април), а британският FTSE100 е "на зелено" с 0,3%.

Италианският фондов индекс MIB отваря със слабо понижение от 0,4%, но след вчерашното негово рали от 2,2% при новината за формирането на новото италианско правителство. Испанският индекс Ibex-35 се повишава и днес с 0,37% след вчерашното добро негово възходящо движение и след като предварителните данни за БВП на страната потвърдиха очаквания за известно забавяне на рецесията в четвъртата по сила икономика на еврозоната в началото на годината.

Днес вниманието на инвеститорите ще се насочи към важните данни за пазара на труда и безработицата през април в Германия (от 11:00 ч.), безработицата в Италия през март (от 11:00 ч.) и за цялата еврозона (от 12:00 ч.), като интерес ще представляват и предварителните данни за инфлацията (CPI индекса) на еврозоната през април (в 12:00 ч.) - важни данни преди заседанието на ЕЦБ в четвъртък.

Следобед от САЩ се очакват данните за цените на жилищата в големите американски градове през февруари (от 16:00 ч.), PMI индекса на промишлената активност на ФЕД на Чикаго през април (от 16:45 ч.) и индекса на потребителското доверие през април (от 17:00 ч.).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27