Снощи агенция "Мудис" понижи кредитния дългосрочен рейтинг на Словения до ниво "боклук" (ниво на високо рисков кредитен рейтинг) с което нанесе удар върху основата задача на словенското правителство да излекува "боледуващата" банкова система (състоящата се предимно от държавни банки) - задача, която има за цел да се избегне искането на спешна финансова помощ от еврозоната.
"Мудис" понижи с две степени кредитния рейтинг на Словения до "Ва1" от "Ваа2" и по този начин кредитния рейтинг на малката страна-членка на еврозоната вече падна под т.нар. "инвестиционна" територия.
Решението на кредитната агенция изглежда повишава перспективите Словения да поиска спасителната финансова помощ от нейните партньори в еврозоната за спасяването на контролираните от държавата банки, които продължават да се борят със своите "лоши" (необслужвани) кредити на стойност около една пета от икономиката на страната.
Понижението е факт след седмици на критики от страна на инвеститорите и европейските официални представители, че правителството на словенския премиер Аленка Батушек прекалено бавно разкрива информацията, как да бъдат заздравени банките и какви строги мерки на икономии се налагат за свиване на все още големия бюджетен дефицит, който остава доста голям на фона на "двойната икономическа" рецесия в страната.
По-рано вчера, Любляна излезе на дълговия пазар и успя да пласира нов словенски дълг за 6 млрд. долара, като продаде нови пет и десетгодишни доларово деноминирани дългови книжа при средна лихва съответно около 5% и около 6,125%.
Агенция "Мудис" запази и своите "негативни перспективи" пред новия кредитен рейтинг на Словения, цитирайки проблемите с банковия сектор, влошаването на правителствения бюджетен баланс и неясните перспективи за бъдещо свободно финансиране на страната.
Така Словения стана петата страна-членка от еврозоната, чийто кредитен рейтинг навлезе в територия, известна като "боклук".
За сега останалите две кредитни агенции - "Стандард енд Пуърс" и "Фич" все още държат "А-" дългосрочен кредитен рейтинг на Словения.
След тази негативна новина, доходността по 10 годишните словенски облигации се повиши до 5,948% - повишение с 7,8 базисни пункта за деня и вече е доста над нивото от 4,77% от 15-и март - деня преди сключване на спасителната сделка за Кипър.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..