Европейските фондови пазари отварят със слабо повишение, но инвеститорите са доста предпазливи преди очакваните следобед (от 15:30ч.) важни данни за новите работни места и ниво на безработица в САЩ през април. Средните прогнози са за повишение на новоразкритите работни места с 145 хил. (след много слабия техен ръст от едва 88 хил. през март) и запазване на нивото на безработицата през април без промяна в 7,6%.
Като цяло се забелязва нов риск-апетита на глобалните финансови пазари след вчерашното решение на ЕЦБ да понижи лихвите в еврозоната. По този начин ЕЦБ се присъедини към агресивните политики на парични стимули, провеждани от Федералния резерв на САЩ и от Японската централна банка. По-рано днес към тези банки се присъедини и Централната банка на Индия, като тя понижи основната репо лихва с 25 пункта до 7,25% нивото.
Немският индекс DAX отваря с повишение от 0,1%, френският CAC40 с 0,18%, а британският индекс FTSE100 се повишава с едва 0,05% в очакване на важния PMI индекс на активността в сферата на услугите на Великобритания през април (от 11:30ч.). Италианският фондов индекс MIB отбелязва слабо понижение от 0,1%, а испанският Ibex-35 се повишава с 0,3%.
Освен ключовите данни за пазара на труда, днес от САЩ се очакват и важни данни за фабричните поръчки и ISM индекса на активността в сферата на услугите. Известен интерес преди тези американски данни ще представлява индекса на производствените цени в еврозоната (PPI) от 12:00ч. и предварителните данни за БВП на Белгия в началото на годината (от 16:00ч.).
Влияние върху настроението на европейските финансови пазари може да окажат и очакваните днес нови европейски икономически прогнози на Европейската комисия (от 12:00ч.).
Вчерашното решение на ЕЦБ за понижение на лихвите и серията силни икономически данни от САЩ доведоха до ново рязко повишение на фондовия пазар на Уолстрийт, като и трите основни американски индекса се повишиха с около и над 1%. Индексът DJIA приключи снощната търговият с ръст от 0,89% до 14 831,58 пункта - малко под рекордния негов връх от 14 887 пункта, ударен на 11-ти април. Технологичният индекс Nasdaq затвори с ръст от 1,26% в 3340,62 пункта, като по-рано през вчерашната търговия дори се повиши до нов 12-годишен връх от 3344,90 пункта - най-високо ниво от ноември 2000-а година насам.
Търговията на Азиатските фондови пазари по-рано днес беше като цяло смесена до позитивна, тъй като и тук инвеститорите заеха предимно "изчаквателна" позиция преди важните данни за пазара на труда в САЩ. Китайският индекс Shanghai Composite се повиши с цели 1,44% (въпреки слабия китайски PMI индекса за активността в сферата на услугите през април), хонконгският индекс Hang Seng се повиши с 0,13%, южнокорейският Kospi с 0,43%. Днес фондовата борса в Япония не работеше поради официален празник, като тя няма да отвори и в понеделник отново поради официален празник в страната.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..