Европейските пазари на акции отварят разнопосочно, но инвеститорите запазват своя риск-апетит след поредните снощни рекордни върхове на Уолстрийт и сутрешното възходящо движение на азиатските борси като реакция на добрите данни за търговския баланс, вноса и износа на Китай през април.
Немският фондов индекс DAX се колебае около вчерашното ниво на затваряне към 8180 пункта, след като това беше първият европейски индекс, който успя да достигне рекорден исторически връх от 8211 пункта, надминавайки върховете от преди глобалната финансова и икономическа криза през 2008-а и 2009-а години.
Френският индекс CAC40 се повишава с 0,22%, британският FTSE100 с 0,02%, испанският Ibex-35 отбелязва понижение от 0,38%, а италианският MIB се повишава с 0,06%.
Днес европейските инвеститори ще следят внимателно данните за индустриалното производство на Германия след вчерашните доста по-добри от прогнозите данни за индустриалните поръчки във водещата икономика на еврозоната.
На този етап "еуфорията" на световните пазари на акции продължава с пълна сила, тъй като последните икономически данни главно от САЩ и Китай се оказват в т.нар. "Златно сечение". От една страна те показват, че продължава икономическият растеж, което е добър сигнал за инвеститорските прогнози за печалбите на компаниите. От друга страна, данните не са достатъчно убедителни и предполагат, че водещите централни банки ще продължат със своите политики на лихвени и парични стимули, което е водещо за риск-апетита на фондовите борси.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..