Европейските фондови пазари отварят с предпазлив спад, отстъпвайки от завоюваните в края на миналата седмица нови петгодишни върхове, като известно негативно влияние върху риск-апетита на инвеститорите оказват днешните смесени до по-слаби икономически данни от Китай (най-вече тези за индустриалното производство през април).
"Информацията" на Уолстрийт Джърнъл, че Федералният Резерв планира "изходна" стратегия от настоящата агресивна парична политика (намаляване на програмата за покупки на американски цени книжа за 85 млрд. долара на месец) също парира част от големия "ентусиазъм" на глобалните фондови пазари в последно време и води до известен спад и на американските фондови фючърси.
Германският фондов индекс DAX пада с 0,37% след като в петък удари пореден рекорден исторически връх от 8358,23 пункта. От техническа гледна точка немският индекс изглежда в доста "прекупена" територия и дава признаци на загуба на солидния възходящ импулс от средата на април насам. Това сякаш предполага, че инвеститорите могат да предпочетат да реализират печалби на част от техните дълги позиции в немски акции преди серията важни икономически данни през настоящата седмица в т.ч. предварителните данни за БВП през първото тримесечие на годината на Германия, Франция и на цялата еврозона и важното проучване на ZEW института за бизнес климата в Германия.
Според технически анализатори, ако индексът DAX върне под нивото от 8200 пункта, това може да даде сигнал за начало на по-сериозна негова низходяща корекция на цялото последно силно повишение на немския индекс в сила от дъното около 7416 пункта от 19-ти април до петъчния рекорден връх от 8358,23 пункта.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
За негативния старт на борса във Франкфурт влияние оказа и доста силния спад на акциите на немската банка Commerzbank AG (спад с близо 4%), след като в-к Ханделсблат съобщи, че банката вероятно ще емитира нови свои акции с отстъпка от цели 35% от настоящите цени.
Има спад и на други банкови акции, като тези на британската Standard Chartered PLC падат с 3,9%, на португалската банка Banco Espirito Santo SA (спад с 2,63%) и на френската Société Générale SA (1%).
Лондонският индекс FTSE100 губи 0,22% от стойността си, френският CAC40 пада с 0,14%, италианският MIB с 0,58% и испанският Ibex-35 с 0,89%.
Европейските инвеститори ще следят днешния аукцион за емитиране на нови дългови книжа в Италия (резултати след 12:00ч.) и важните данни за продажбите на дребно в САЩ (от 15:30ч.). С интерес се очаква и редовната среща на Еврогрупата (финансовите министри от Еврозоната).
Има спад на цените и на стоковите борси с оглед общата липса на риска-апетит и повишението на долара на валутния пазар. Фючърсите на американския лек суров петрол падат с 0,82% към 95,25 долара за барел, а на петрола тип Брент падат с 0,75% към 103,13 долара за барел.
Фючърсите на златото губят 0,31% към 1432 долара за тройунция.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..