Основните европейски борси отварят с предпазлив спад, като инвеститорите прибират печалби след вчерашните поредни петгодишни върхове на европейските акции.
Мотив за това частично прибиране на печалби дават по-слабите средни финансови резултати на водещите европейски компании. От досега оповестените финансови отчети за първото тримесечие на годината на 89% от компаниите, влизащи в широкия европейски индекс Stoxx 600, 53% представиха по-слаби резултати, при едва 28% с по-слаби финансови отчети от страна на американските компании в индекса S&P500.
Досега тези слаби резултати за европейските компании бяха игнорирани от инвеститорите, които остават "опиянени" от общото силно рали на световните борси в резултат на масираните парични стимули на водещите централни банки. Дори вчерашните разочароващи предварителни данни за БВП на еврозоната, Германия, Франция и Италия за първото тримесечие на годината не доведоха до по-солиден натиск от продажби на европейски акции, тъй като тези слаби данни само засилиха "мириса" на прясно напечатени пари от ЕЦБ, с оглед подновените спекулации, че Централната банка може в скоро време отново да понижи основната лихва. Това доведе до ново рали на европейските борси в края на европейската търговия, като немският индекс DAX се повиши с 0,3% към нов рекорден връх от близо 8366 пункта, френският CAC40 се повиши с 0,4%, миланският индекс MIB с 1%, а испанският Ibex-35 скочи с 1,3%.
Общият европейски индекс FTSEurofirst 300 затвори вчера с повишение от 0,7% в 1245,66 пункта - най-високо негово ниво от средната на 2008-а година насам.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
Снощи имаше поредно стабилно възходящо движение до нови рекордни върхове и на Уолстрийт въпреки серията смесени до по-слаби икономически данни от САЩ. Индексът на "сините чипове" Дау Джоунс се повиши с 0,4% до 15275,69 пункта, като по-рано през търговията удари рекорден исторически връх от 15301,34 пункта, широкият индекс S&P500 се повиши с 0,51% до 1658,78 пункта, достигайки преди това до нов рекорден връх от 1661,49 пункта, а технологичният индекс Nasdaq затвори с повишение от 0,26% до 3471,62 пункта, превземайки по време на снощната търговия нов 12-годишен връх от 3475,48 пункта.
Графика на американския фондов индекс S&P500 (на днена база)
Днешната азиатска търговия премина при смесени настроения, като японският индекс Nikkei отбеляза спад от 1% (въпреки силните данни за БВП на Япония), а австралийският индекс S&P/ASX 200 загуби 0,4% от стойността си, докато южнокорейският индекс Kospi се повиши с 0,9%, китайският Shanghai Composite index отчете повишение от 1%, а индексът Hang Seng се повиши с 0,4%.
Днес европейските борси отварят със слабо понижение, като немският индекс DAX спада с 0,15%, френският CAC40 с 0,41%, британският FTSE100 се повишава с 0,12%, а испанският и италианския индекси (Ibex-35 и MIB) са "на червено" съответно с 0,44% и с 0,54%.
Вниманието на инвеститорите в Европа ще се насочи към данните за инфлацията и търговския баланс на еврозоната, но отново по-голям интерес ще представлява новата серия икономически данни от САЩ - за инфлацията, молбите при безработица, началното жилищно строителство и важния индекс за промишлената активност на ФЕД на Филаделфия.
Интерес за финансовите пазари ще представляват и изказванията на членовете на ФЕД - Плосер и Розенгрен (с оглед спекулациите, че ФЕД може да намали своите стимулиращи парични мерки през идващите месеци до края на годината), както и планираните речи на шефа на ЕЦБ Марио Драги в Милано (от 16:00 часа) и на члена на Централната банка Прает в Брюксел (от 16:30 часа).
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..