Според доклад на американския Сенат технологичният гигант Apple Inc. е успял да избегне данъци за "милиарди долари" в САЩ чрез прехвърляне на средства в офшорни поделения на компанията.
Apple е избегнал деклариране на данъци в САЩ, заяви сенатор Карл Левин - председател на сенатската комисия, която ще проведе изслушване относно укриването на печалби от водещата технологична компания в офшорни зони. Използвайки нестандартни глобални данъчни структури, Apple Inc. е спестил данъци за милиарди долари печалба чрез прехвърляне на огромни средства в нейни поделение в Ирландия, където компанията е плащала по-малки по размер или дори не плащала никакви данъци.
От Apple заявиха, че компанията не използва данъчни трикове и че нейното поделение в Ирландия не е "фиктивна" компания през която да се укриват данъци, дължани в САЩ.
Според започналото разследване основното поделение на технологичният гигант - холдингова компания, която включва магазините на Apple в Европа, не е плащала какъвто и да е корпоративен данък през последните пет години. Това основно поделение на компанията, намиращо се в Корк (Ирландия) е получило 29,9 млрд. долара в дивиденти от други филиали на Apple за периода от 2009-а до 2012-а година. Това представлява около 30% от общата нетна печалба на компанията в световен план, се посочва в разследването на сенатската комисия.
Apple Inc. опита да се защити като посочи, че тя вероятно е най-големият платец на корпоративен данък в САЩ, след като компанията е платила повече от 7 млрд. долара данъци за фискалната 2013-а година и около 6 млрд. долара за фискалната 2012-а година.
След този огромен данъчен скандал Европейската комисия призова за спешни мерки за предотвратяване на подобни трикове от страна на компаниите за избягване плащането на данъци. Ние желаем да направи по-трудно компаниите да използват подобни изкуствени мерки, за да избягват облагането с данъци, заяви говорител на ЕК. От Комисията обаче отказаха да коментират конкретния скандал с Apple Inc.
Това става факт само ден преди срещата на европейските лидери в Брюксел в сряда. Очаква се на тази среща лидерите на Европейския съюз да обсъждат именно данъчните измами и избягване на плащането на данъци, отчасти като средство за повишаване на данъчните приходи в силно засегнатите от икономическа и финансови криза страни в региона.
Европейските лидери се срещат утре, за да обсъдят по-всеобхватно споразумение за данъчна прозрачност, след като Австрия и Люксембург "разчистиха пътя" през миналата седмица за нови данъчни споразумение с Швейцария и други неевропейски данъчни убежища.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..