Предварителният PMI индекс на промишлената активност в Китай, определян от британската банка HSBC, отбеляза изненадващ спад през май до 49,6 пункта от 50,4 пункта през април и при прогнози за запазване в 50,4 пункта.
Това е първото понижение на индекса под важното ниво от 50 пункта от 7 месеца насам (от октомври 2012-а година), което е ясен сигнал за свиване на промишления сектор във втората по сила световна икономика.
Индексът на промишленото производство отбеляза по-умерен спад до 51,0 пункта през май от 51,1 пункта за април, но има рязко понижение на компонента на новите промишлени поръчки.
Днешните доста слаби данни са пореден сигнал за слабост в икономическия растеж на Китай и не са в подкрепа за риск-апетита на глобалните финансови пазари.
Това провокира доста солиден спад на азиатските борси през днешната търговия, като японският индекс Nikkei се срина с цели 7,32%, китайският индекс Shanghai Composite падна с 0,75%, южнокорейският Kospi загуби 1,24%, индексът Hang Seng падна с 2,51%, а австралийският S&P/ASX 200 с 1,99%.
За днешния солиден трус на азиатските борси влияние оказа и вчерашната негативна реакция на инвеститорите на Уолстрийт на показанията на шефа на ФЕД Бернанке пред икономическата комисия на Сената и на последвалата стенограма от последното заседание на Федералния резерв. Индексът Дау Джоунс падна с 0,52% до 15307,17 пункта, след като по-рано през търговията удари нов рекорден връх от 15542,40 пункта. Широкият индекс S&P500 затвори със спад от 0,83% в 1655,35 пункта, като преди това превзе нов исторически връх от 1687,18 пункта, а технологичният Nasdaq падна с 1,11% до 346,30 пункта, след като по-рано през деня се повиши до нов 12 и 1/2-годишен връх около 3532,04 пункта.
Въпреки този първи по-солиден спад на Уолстрийт от доста време насам, индексът DJIA се повишава с 16,8% от началото на година, S&P500 с 16,1%, а Nasdaq с 14,7%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..