Доларът намира подкрепа от добър ръст на поръчките за стоки с дълготрайна употреба в САЩ

Снимка: Архив

Промишлените поръчки за стоки с дълготрайна употреба в САЩ отбелязаха добър отскок през април. Това е позитивен сигнал за промишления сектор, който оказваше негативно влияние върху американския икономическия растеж през последните месеци от началото а годината.

Американските поръчките за стоки с дълготрайна употреба отбелязаха повишение с 3,3% през април до размер от 222,6 млрд. долара след солидния спад с 5,9% през март (възходяща ревизия от спад с 6,9%) и при прогнози за доста по-умерено повишение от 1,5%, показват днешните данни на Министерството на търговията.

Изключвайки транспортните поръчки, данните отбелязаха понижение с 1,3% след спад с 1,7% през март (възходяща ревизия от спад с 2,9%) и прогнози за повишение с 0,5%. Това представлява първо повишение на данните след два поредни месеца на солиден спад.

Дълготрайните поръчки, без тези за отбраната, се повишиха през април с 2,1% след понижение с 4,4% през март (възходяща ревизия от спад с 5,6%).

Има солиден ръст с цели 53,3% на поръчките за стоки с дълготрайна употреба за отбраната, както и ръст с 18,1% на поръчките за пътнически самолети.

Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната и въздухоплаването, отбелязват добри повишение с 1,2% през април след повишение с 0,9% през март (силна възходяща ревизия от спад с 0,6%). Именно тези данни се следят като ключов барометър за бизнес инвестициите в САЩ.

Днешните данни определено са добри и първи сигнал за подобрение на промишления сектор след два поредни месеца на влошаване, което може да окаже подкрепа за общия растеж на водещата световна икономика в началотото на второто тримесечие на годината.

Доларът реагира на тези силни с ново повишение спрямо еврото, британската лира и швейцарския франк, но остава да се търгува под натиск спрямо йената.

Еврото падна от днешния връх около 1,2994 долара към 1,2912 долара с поглед отново към важната близка подкрепа около 1,2905/1,2890 (сутрешно негово дъно в 1,2904; важни 100 и 200-часови пълзящи средни малко под 1,2900 нивото, в което има и падежи на опции в 17:00ч.). Но само прицелване на стоповете на дълги позиции в евро под 1,2890 долара може да поднови низходящото движение на единната европейска валута.

Британската лира падна от върха около 1,5135 долара към 1,5072 с поглед обратно към сутрешното дъно около 1,5062 долара.

Доларът отскочи от сутрешното едноседмично дъно в 0,9595 швейцарски франка към 0,9652 франка, но той остава да се търгува под натиск около 101,40/50 йени с поглед към важните негови дъна от вчера и по-рано днес около 101,08/100,82 йени.

Трите американски фондови фючърси парираха част от своето първоначално низходящо движение, но продължават да се търгуват на "червена" територия преди старта на Уолстрийт. Фючърсите на DJIA падат с 0,25%, на S&P500 с 0,43%, а на технологичният индекс Nasdaq10 с 0,45%.

От една страна, днешните добри американски данни са позитивен сигнал за икономическия растеж на САЩ.

Но от друга страна тези данни могат да подсилят опасенията, че ФЕД ще прибегне в скоро време до редуциране на своята политика на „количествени улеснения“ (да намали обема на месечните  покупки американски ценни книжа под настоящите 85 млрд. долара), а това не би било в подкрепа за риск-апетита на инвеститорите на фондовите борси.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10